Europa League: Remiză de palmaresRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Aug 2018

Europa League: Remiză de palmares

Doar un egal a reușit Universitatea Craiova în returul de pe ”Ion Oblemenco” contra lui RB Leipzig, echipă care a venit în Bănie cu avantajul unui 3-1 luat în urmă cu o săptămână pe teren propriu.

Elevii lui Devis Mangia au luptat cu mult curaj și au pus probleme încă din startul partidei, prima ocazie aparținându-i în minutul 9 lui Baicu, scăpat direct spre poarta oaspeților, dar șutul său a fost trimis în pieptul lui Mvogo. Leipzig a răspuns prin Sabitzer (min. 15) și Forsberg (min. 22), la ambele faze omul evidențiat fiind portarul Pigliacelli, apoi în minutul 34 Mitriță slalomează la marginea careului advers și scoate pentru Cicâldău care este blocat în momentul șutului. Primul gol al întâlnirii a venit după o fază fixă, un corner executat de oaspeți de pe partea dreaptă a direcției de atac și mingea pasată de Orban pentru Sabitzer îl găsește singur la limita careului mic, reluarea simplă lăsându-l pe Pigliacelli fără replică. Era minutul 39 și până la pauză Mitriță mai șutează o dată puțin pe lângă poartă după o nouă șerpuire prin defensiva germanilor.

Pigliacelli se evidențiază din nou la prima ocazie a reprizei secunde, în minutul 54 la șutul din prima a lui Augustin după o pasă a lui Demme, apoi în minutul 76 este rândul lui Mvogo să iasă la rampă la șutul lui Bancu de la limita careului mare. Presiunea oltenilor crește, două minute mai târziu Mvogo respinge șutul la colțul scurt al lui Briceag, în minutul 83 îi suflă mingea din gheată lui Markovic, dar nu mai are ce face la faza din minutul 85 în care Baicu șutează din unghi, din apropierea liniei de fund, și cu ajutorul unei devieri a lui Konate balonul lobat intră în plasă aproape de bara de la colțul lung.

Scor final Universitatea Craiova - RB Leipzig 1-1 (0-1), rezultat just în raport cu forțele din teren ce lasă echipa olteană în afara Europa League.

Universitatea Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Donkor, Kelic, Briceag - Martic (min. 73 T. Ferreira), Mateiu, Fedele (min. 80 Markovic), Bancu - Cicâldău - Baicu, Mitriţă (min. 51 Burlacu)

RB Leipzig (antrenor Ralf Rangnick): Mvogo - Mukiele, Konate, Orban, Saracchi - Sabitzer (min. 64 Bruma), Demme (min. 72 Ilsanker), Kampl, Forsberg - Y. Poulsen, Cunha (min. 46 J.K. Augustin)