Europa League: Remiză de luptă în GruiaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
29 Oct 2020

Europa League: Remiză de luptă în Gruia

CFR Cluj și Young Boys Berna au remizat în Gruia în a doua etapă a grupei A a Europa League la capătul unui meci de angajament fizic. Elevii lui Dan Petrescu au luptat bine, dar nu au putut să subordoneze robusta formație elvețiană în condițiile în care Vinicius a fost nevoit să iasă accidentat în minutul 14, iar Deac a rezistat în teren aproape o oră.

Prima parte a jocului a fost lipsită de mari ocazii de gol, singura fază notabilă a fost șutul din unghi al lui Ngamaleu din minutul 37, respins în corner de la prima bară de Bălgrădean, însă repriza secundă a fost ceva mai ofertantă. În minutul 48 Rondon a fost aproape de a-l învinge pe von Ballmoos cu o lovitură de cap, însă portarul oaspeților a parat cu un reflex și a reținut apoi în picioarele lui Omrani, apoi în minutul 62 Rondon a reușit să deschidă scorul. În urma unui corner și o respingere boxată greșit de von Ballmoos, atacantul venezuelean a primit balonul de la Hoban și a șutat din întoarcere în plasa porții elvețienilor beneficiind și de o deviere a unui fundaș advers. Avantajul de pe tabelă a rezistat doar șapte minute, în urma unei aruncări de la margine lungă în careu balonul a ajuns la Fassnacht, care a profitat de lipsa de reacție a lui Burcă și a lui Cristi Manea și l-a învins pe Bălgrădean cu un șut de la 10 metri. Compacte în defensivă, ambele formații au încercat să arate mai mult în atac pe final de meci, dar le-au lipsit realizările în careul advers, așa încât partida s-a încheiat la egalitate.

În celălalt meci, AS Roma și ȚSKA Sofia au remizat fără gol pe ”Olimpico” și au complicat calculele grupei.

CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1 (0-0)

Au marcat: Rondon (min. 62)/Fassnacht (min. 69)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean - Susic, Vinicius (min. 14 Cr. Manea), Burcă, Camora - Păun (min. 79 M. Pereira), Hoban (min. 79 Itu), Djokovic - Deac (min. 63 Chipciu), Debeljuh (min. 46 Omrani), Rondon

Young Boys Berna (antrenor Gerardo Seoane): Ballmoos - Hefti (min. 63 Garcia), Camara (min. 74 Sulejmani), Zesiger, Maceiras - Fassnacht, Lustenberger, Aebischer (min. 74 Sierro) - Elia (min. 63 Gaudino), Nsame, Moumi Ngamaleu (min. 74 Siebatcheu)

Clasamentul la zi al grupei A arată astfel:

1. CFR Cluj                      2              1              1              0              3:1          4

2. AS Roma                     2              1              1              0              2:1          4

3. Young Boys Berna        2              0              1              1              2:3          1

4. ȚSKA Sofia                  2              0              1              1              0:2          1