Europa League: Opțiune importantă pentru calificareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Iul 2018

Europa League: Opțiune importantă pentru calificare

FCSB este ca și calificată în turul 3 preliminar al Europa League după victoria din deplasarea din Slovenia de la Velenje împotriva celor de la Rudar.

Roș-albaștrii și-au impus din start statutul de favoriți ai dublei manșe deschizând scorul în minutul 4 prin Dennis Man, mijlocașul apărând oportun la 6 metri și reluând cu capul nestingherit centrarea din flancul stâng a lui Junior Morais. Golul înscris le-a ușurat misiunea elevilor lui Nicolae Dică, jocul fiind controlat cu autoritate de ei la mijlocul terenului, singura scăpare fiind cea din minutul 24 când Radic a ratat întâlnirea cu balonul la o centrare în careul lui Bălgrădean.

În minutul 60 un gol înscris de Teixeira a fost anulat pe motiv de ofsaid la Florin Tănase, apoi decarul roș-albaștrilor a fost blocat de portarul gazdelor în minutul 70 și un minut mai târziu a trimis balonul în transversală. A fost un avertisment pentru poarta gazdelor, tabela fiind în cele din urmă în minutul 74 de către Teixeira, din nou cel mai bun jucător al echipei lui Dică, cu un șut din 6 metri după o centrare pe jos din flancul drept trimisă foarte bine de Benzar. Tănase mai ratează două ocazii, în minutul 77 din postură de unu la unu cu Pridigar și în minutul 87 din apropierea porții după centrarea lui Jakolis, apoi jocul se termină Rudar – FCSB 0-2 (0-1).

Peste o săptămână, manșa retur de pe Arena Națională trebuie să fie o repetiție pentru FCSB din perspectiva duelului din turul 3 preliminar contra învingătoarei din dubla Hajduk Split – Slavia Sofia.

Rudar Velenje (antrenor Marijan Pusnik): Pridigar - Pusaver, Tomasevic, Vasilijevic, Pisek - Muic - Parfitt-Williams (min. 56 Kamara), Trifkovic (min. 73 Vodeb), Bolha, Tucic (min. 69 Simunac) - Radic

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Momcilovic, Jr. Morais – Pintilii, Qaka - Man, Moruţan (min. 68 Jakolis), Teixeira (min. 81 Filip) - Gnohere (min. 46 Fl. Tănase)