Europa League: Nimic la nimic la SplitRadu Bunescu / SportPictures.eu
09 Aug 2018

Europa League: Nimic la nimic la Split

Torcida de pe Poljud nu a putut înclina balanța de pe tabela arenei din Split și FCSB se întoarce în țară după un meci nul ce lasă ca decizia să se ia peste o săptămână pe Arena Națională.

Gazonul foarte prost a constituit un mare impediment în exprimare pentru elevii lui Nicolae Dică, jocul foarte fizic al gazdelor fiind al doilea element care a contribuit la rezultatul final al partidei. Împinși din spate de galeria fierbinte ce a cântat fără pauză în tribune, jucătorii lui Hajduk s-au aruncat în atac și au ratat prin Gyurcso prima mare ocazie a partidei în minutul 12, apoi Ivanovski a șutat pe lângă poartă în minutul 36 după o fază în care Bălașa i-a lăsat prea mult spațiu de manevră. Pe final de repriză Dică este nevoit să îl introducă în teren pe Junior Morais în locul lui Momcilovic, care a acuzat o întindere, iar în startul reprizei secunde tehnicianul a optat să îl arunce în luptă pe luptătorul Jakolis în locul lui Dennis Man, discret în această seară.

În minutul 53 fostul jucător al lui Hajduk centrează bine la bara a doua, dar reluarea cu capul a lui Teixeira nu a ajuns la Gnohere, aceasta fiind prima ocazie mai consistentă a vicecampioanei României. În lupta surdă purtată au ieșit în evidență Planici și Bălașa, ultimul fiind nevoit să evolueze accidentat încă din minutul 68 după un duel cu Said. Atacantul ghanez al celor de la Hajduk a fost protagonistul fazei din minutul 90 de la poarta echipei noastre, lovitura sa de cap fiind respinsă de pe linia porții de Bălgrădean. Aceasta nu a fost însă ultima ocazie a partidei, nou-intratul Moruțan având golul în vârful bocancului chiar la ultima fază a meciului după un un-doi cu Teixeira în careul advers, însă șutul său a fost exact pe direcția portarului Posavec.

Scor final Hajduk Split – FCSB 0-0, meciul retur de la București urmând să releve ce echipă merită să joace în play-off-ul Europa League.

Hajduk Split (antrenor Zeljko Kopic): Posavec - Juranovic, Mikulic, Vucur, B. Lopez, Fomitschow - Juric, H. Barry (min. 76 Futacs), Caktas - Ivanovski (min. 64 Said), Gyurcso (min. 56 Sego)

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic (min. 43 Jr. Morais) – Pintilii, Filip – Man (min. 46 Jakolis), Fl. Tănase (min. 87 Moruţan), Teixeira – Gnohere