Europa League: Minunea nu s-a repetatFlaviu Buboi / SportPictures.eu
04 Oct 2019

Europa League: Minunea nu s-a repetat

Ploaia din Glasgow a șters din memoria suporterilor lui Celtic amintirea înfrângerii amare suferite în urmă cu mai puțin de două luni pe Celtic Park în partida decisivă pentru calificarea în play-off-ul UEFA Champions League cu CFR Cluj.

Joi seara aceasta băieții lui Neil Lennon au interpretat o altă partitură în etapa a doua a grupei E a Europa League și s-au impus net în fața formației din Gruia, una în criză de idei și cu o exprimare neconcludentă după victoria cu Lazio din runda inaugurală.

Băieții lui Dan Petrescu au contat prea puțin în joc și au încercat să stăvilească atacurile scoțienilor, debordanți în unele momente pe faza de atac. Astfel, Christopher Jullien a avut posibilitatea să plaseze două lovituri de cap în minutele 11 și 12 fără să fie incomodat prea mult de fundașii CFR-ului, la prima fază Arlauskis fiind norocos că balonul a venit pe direcția lui, iar în cea de-a doua balonul a trecut puțin peste transversală. Tot cu o lovitură de cap s-a deschis scorul în minutul 20, Edouard fiind găsit la 6 metri de centrarea lui Bolingoli. Fundașul stânga al gazdelor a trecut lejer de Susic si a centrat de pe linia de fund fără ca Burcă și Boli să poată interveni. Un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 26 a fost primul semn de activitate ofensivă a campioanei noastre, atât Omrani, cât și Rondon rămânând datori la capitolul reușite.

După pauză Mohamed Elyounoussi a dublat avantajul în minutul 59 cu un șut de la 14 metri deviat de Burcă, faza de contraatac a scoțienilor fiind declanșată în urma unei gafe a lui Omrani. Finalul de meci este controlat de gazde, care obțin prima victorie în grupa E după ce în primul meci au terminat la egalitate cu francezii de la Rennes.

În celălalt meci al grupei, Lazio - Rennes 2-1, francezii urmând să fie gazdele CFR-ului în etapa a 3-a programată pe 24 octombrie.

Celtic Glasgow - CFR Cluj 2-0 (1-0)

Au marcat: Edouard (min. 20), Elyounoussi (min. 59)

Celtic Glasgow (antrenor Neil Lennon): Forster - Ajer, Jullien, Elhamed, Bolingoli - Forrest (min. 86 Hayes), Brown, McGregor - Christie (min. 90 Ntcham), Edouard, Elyounoussi

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, Boli, Burcă, Camora - Djokovic (min. 82 Golofca), Bordeianu, L. Aurelio (min. 57 Culio) - Omrani, Rondon (min. 70 Păun), Deac

Clasamentul grupei E este următorul:

1. Celtic Glasgow             2              1              1              0              3:1          4

2. Lazio Roma                 2              1              0              1              3:3          3

3. CFR Cluj                     2              1              0              1              2:3          3

4. Rennes                       2              0              1              1              2:3          1