Europa League: Meci nul și calificare la pasSportPictures.eu
20 Iul 2017

Europa League: Meci nul și calificare la pas

Astra Giurgiu a remizat în deplasarea din Azerbaidjan și s-a calificat fără probleme în turul al treilea preliminar al Europa League. FC Zira nu a avut forța necesară pentru a fructifica golul înscris în manșa tur de la Giurgiu și cu scorul general de 3-1 elevii lui Edi Iordănescu avansează în faza următoare a competiției.

Altfel ar fi stat lucrurile dacă gazdele ar fi deschis scorul în minutul 5 la șutul din careu al lui Gadze, însă zeița Fortuna i-a ocrotit pe giurgiuveni și a făcut ca balonul să treacă razant pe lângă bara din stânga lui Iliev. Portarul bulgar a fost cel care a îndepărtat pericolul în minutul 14 la șutul din întoarcere a lui Manga, aceasta fiind și ultima ocazie notabilă a partidei pentru gazde. Nicoară este cel mai periculos jucător al giurgiuvenilor și după un șut din afara careului în minutul 16, este blocat de portarul Nazirov în două rânduri din poziție de unu la unu în minutele 32 și 34, în cea de-a doua fază gazdele reclamând un henț la atacantul Astrei. În repriza secundă nu am notat decât o lovitură de cap a francezului Le Tallec imediat după intrarea sa în teren, dar mingea trimisă de la mare distanță nu a prins cadrul porții.

S-a încheiat FC Zira – Astra 0-0, o remiză ce le asigură giurgiuvenilor o dublă manță cu ucrainenii de la Oleksandriya. Astra va fi gazda manșei tur programată pe 27 iulie, returul fiind programat pentru 3 august.

FC Zira (antrenor Aykhan Abbasov): Nazirov – Matei (min. 84 Guliyev), Krneta, Boum, Khalizade – Ibekoyi (min. 60 Gurbanov), Djuric – Manga, Sadygov (min. 72 Aliyev), Belfort – Gadze

Astra Giurgiu (antrenor Edi Iordănescu): Iliev – Belu, Polczak, Erico, Stan – Mrzljak, Dandea, Mraquinhos (min. 80 Piţian) – Ioniţă (min. 69 Balaure), Chipirliu (min. 57 Le Tallec), Nicoară