Europa League: Inverness - Astra 0-1Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Iul 2015

Europa League: Inverness - Astra 0-1

Astra Giurgiu a făcut un pas important spre calificarea în turul al treilea preliminar al Europa League, joi seara, după ce a învins formația scoțiană Inverness Caledonian Thistle cu scorul de 1-0 (1-0), pe Tulloch Caledonian Stadium, în prima manșă din turul al doilea preliminar al competiției.

Echipa lui Marius Șumudică s-a impus prin golul marcat de Constantin Budescu, în minutul 24, din lovitură liberă.

Astra a avut o bară, prin William de Amorim (69), când ar fi putut tranșa disputa, dar portarul Lung jr a avut o contribuție importantă la sucesul giurgiuvenilor. Primul șut pe poartă a fost expediat de deținătoarea Cupei Scoției, prin Christie (20), însă Lung a fost la post. Budescu a fost aproape de ''dublă'' în minutul 30, dar a ratat spațiul porții, iar în finalul primei reprize (42) a fost blocat de portar.

Lung a intervenit salvator (36) la lovitura liberă executată de Doran, iar după pauză s-a remarcat iar în fața aceluiași jucător (61), după ce Budescu a ratat un nou gol (55). Lung jr a ''reparat'' o eroare a lui Fernando Boldrin (82), iar apoi a avut o nouă intervenție remarcabilă în fața lui Doran (90+3).

Manșa secundă va avea loc pe 23 iulie, la Giurgiu.

Inverness: O. Williams - Warren, Meekings (Raven '80), Devine, D. Williams - Tansey, Draper (Roberts '81), Wedderburn, Doran - Christie - Dani Lopez (Foran '84). Antrenor: John Hughes.

Astra Giurgiu: Lung - Pedro Queiros, Găman (Oros '47), Geraldo Alves, Junior Morais - Boldrin, Seto, Teixeira - Enache (Stan '71), Budescu (Florea '82), De Amorim. Antrenor: Marius Şumudică.

sursa: agerpres.ro