Europa League: Golul lui Martic păstrează speranțaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Aug 2018

Europa League: Golul lui Martic păstrează speranța

Înfrângere grea pentru Universitatea Craiova în deplasarea din Germania de pe terenul lui RB Leipzig, echipă care a terminat pe locul 6 în ultima ediție a Bundesligii.

Diferența de clasă s-a văzut încă din startul partidei, gazdele comasând echipa olteană în treimea ei și trecându-și în cont o sumedenie de ocazii: Bruma (min. 4), Augustin (min. 7), Kampl (min. 9) și Ilsanker (min. 16) provoacă panică la poarta lui Pigliacelli, inspirat în câteva rânduri. Prin urmare, golul plutea în aer și nu a putut fi evitat în minutul 25 la reluarea cu capul a lui Konate după cornerul executat de Kampl. Jocul a fost în continuare la discreția nemților, cu Bruma și Augustin din nou protagoniști ai ocaziilor din minutele 39 și respectiv 45, în timp ce oltenii dau primul semn de consistență în atac abia după pauză, când Mitriță ratează finalizarea în minutul 48 după o centrare de pe partea stângă.

A fost doar un foc de paie, germanii revenind în avanposturi și amenințând în continuare poarta lui Pigliacelli, din păcate pentru olteni cel mai bun jucător al lor în această seară. Bruma și Cunha l-au evidențat pe goalkeeper-ul italian, ultimul reușind totuși să mărească diferența pe tabelă în minutul 77 cu un șut simplu, cu latul după centrarea pe jos a nou-intratului Poulsen. Hotărâți să nu își ierte adversarii, la fel ca un boxer care simte că îi stă în pumni knock-out-ul, germanii nu renunță la atac și după o nouă paradă a lui Pigliacelli la șutul sub transversală a lui Ilsanker, Poulsen înscrie din nou în minutul 87 pe respingerea portarului la lovitura liberă executată foarte bine de Forsberg. Același Forsberg a trimis pe lângă poarta oltenilor în minutele de prelungiri, dar Martic salvează onoarea oaspeților și reaprinde speranța cu un gol înscris înainte de ultimul fluier al arbitrului, fructificând o centrare trimisă de Bancu de pe partea stângă.

Scor final RB Leipzig - CS U Craiova 3-1 (1-0), dar pentru a obține calificarea în returul din Bănie elevii lui Devis Mangia trebuie să schimbe radical modul de exprimare în teren.

RB Leipzig (antrenor Ralf Rangnick): Mvogo - Klostermann, Konate, Orban (min. 61 Forsberg), Saracchi - Kampl, Ilsanker, Demme, Bruma (min. 61 Sabitzer) - Augustin (min. 75 Poulsen), Cunha

Universitatea Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Donkor, Kelic, T. Ferreira (min. 79 Fedele) - Martic, Mateiu, Cicâldău, Briceag - Mihăilă (min. 27 Baicu), Mitriţă (min. 85 Burlacu), Bancu