Europa League: Fără orizont în Gruia. CFR pierde cu RomaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
26 Nov 2020

Europa League: Fără orizont în Gruia. CFR pierde cu Roma

CFR Cluj a pierdut partida din etapa a 4-a a grupei A a Europa League disputată contra celor de la AS Roma.

După umilința de pe Olimpico, un 0-5 la ani-lumină distanță de victoria din urmă cu 12 ani, în partida din această seară de pe ”Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia elevii lui Dan Petrescu au lăsat impresia timp de o repriză că pot profita de lipsa de consistență a romanilor pentru a smulge un punct.

Lipsiți de aportul a mai multor piese grele, din cauza accidentărilor sau a infecției cu coronavirus, clujenii au avut o singură ocazie în prima repriză, la lovitura de cap a lui Debeljuh din minutul 26 trimisă din 8 metri pe lângă poarta lui Pau López. În replică, romanii au fost aproape de a fructifica o ocazie venită din neant în minutul 32 la șutul din unghi al lui Borja Mayoral parată de Bălgrădean. Imediat după pauză tehnicianul Paulo Fonseca este inspirat și îl trimite în teren pe Veretout, care se dovedește a fi decisiv la deschiderea scorului.

În minutul 49 oaspeții modifică prima dată tabela prin autogolul lui Debeljuh, atacantul CFR-ului trimițând în propria poartă balonul centrat din lovitură liberă de Veretout. Paulo Fonseca este din nou inspirat când îi trimite în teren în minutul 64 pe Mkhitaryan și pe Dzeko și rezultatul se vede imediat: prima acțiune de atac la care Mkhitaryan a participat s-a încheiat cu un penalty acordat eronat de arbitrul austriac Harald Lechner în urma intervenției corecte a lui Bălgrădean. Veretout a transformat fără emoții și a dublat avantajul de pe tabelă al oaspeților, meciul fiind practic închis de la acest scor.

CFR Cluj pierde a doua sa partidă din grupă și meciul de peste o săptămână tot din Gruia cu ȚSKA Sofia devine capital pentru a menține speranțele pentru ocuparea locului 2 la finalul grupei. În celălalt meci al grupei disputat astăzi, ȚSKA Sofia - Young Boys Berna 0-1.

CFR Cluj - AS Roma 0-2 (0-0)

Au marcat: Debeljuh (min. 49 aut.), Veretout (min. 66 pen.)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean - Susic, Manea, Burcă, Camora - Djokovic, Itu (min. 51 Chipciu), Păun (min. 71 Carnat) - Rondon, Debeljuh (min. 70 Vojtus), Pereira

AS Roma (antrenor Paulo Fonseca): Pau López - Spinazzola (min. 64 Mkhitaryan), Cristante, Juan Jesus - Peres (min. 84 Tripi), Villar, Diawara (min. 76 Milanese), Calafiori - Pellegrini (min. 46 Veretout), C. Perez - Borja Mayoral (min. 64 Dzeko)

Clasamentul la zi al grupei A arată astfel:

1 AS Roma                           4              3              1              0              9:1          10

2 Young Boys Berna        4              2              1              1              6:3          7

3 CFR Cluj                            4              1              1              2              3:8          4

4 ȚSKA Sofia                       4              0              1              3              0:6          1