Europa League: FCSB pierde la Viena. Retur de foc pe Arena NaționalăSportPictures.eu
23 Aug 2018

Europa League: FCSB pierde la Viena. Retur de foc pe Arena Națională

Înfrângere pe Allianz Stadion din capitala Austriei pentru vicecampioana României. FCSB s-a înclinat în fața celor de la Rapid Viena și revine în țară cu un handicap de două goluri pentru returul de peste o săptămână de pe Arena Națională. Jumătatea plină a paharului este că golul înscris în deplasare îi poate crea un avantaj în meciul cu numărul 2, însă erorile din defensivă îi dau bătăi de cap în plus lui Nicolae Dică. De asemenea, cartonașul galben primit de Pintilii îl va reține în tribune pe mijlocașul de fier al roș-albaștrilor, axul central al apărării necesitând o opțiune inspirată de înlocuire a tehnicianului.

Partida din această seară a început practic de la 1-0 pentru gazde, în minutul 4 la capătul unui contraatac Knasmullner a primit o pasă printre Planic și Bălașa și l-a executat pe Bălgrădean. Roș-albaștrii au avut prima ocazie la șutul lui Teixeira din minutul 21 respins de sub transversală de Strebinger, apoi trei minute mai târziu Roman, aflat la primul său meci pentru FCSB, a tras pe direcția portarului austriac. O gafă a lui Planic i-a adus mingea la picior lui Alar, care l-a evidențiat pe Bălgrădean, același jucător reluând cu capul câteva minute mai târziu, dar mingea trimisă de el nu a prins cadrul porții. Alar este protagonistul fazei din minutul 38 când a preluat în interiorul careului și a șutat, fiind din nou blocat de Bălgrădean, însă portarul roș-albaștrilor nu a mai putut face nimic în minutul la lovitura de cap a lui Sonnleitner după un corner de pe partea stângă.

2-0 la pauză pentru austrieci era un scor care a justificat pe deplin rutina lui Dică de a introduce în teren doi jucători noi pentru repriza secundă, Man și Coman luând locurile lui Moruțan și Ovidiu Popescu, rezultatul fiind vizibil imediat. Ratarea imensă singur cu portarul a lui Florinel Coman din primul minut al celui de-al doilea mitan a fost urmată de o nouă fază cursivă în minutul 47, Gnohere înscriind cu latul din 6 metri după o centrare perfectă a lui Stan. Austriecii au restabilit diferența de două goluri prin Schwab cu un șut de la 16 metri după ce a primit pe o zonă liberă mingea respinsă de Bălgrădean. Coman a trimis pe lângă poartă în minutul 64 după un contraatac tăios, iar în minutul 73 el și Man au semnat o dublă ocazie la care Strebinger a avut două intervenții salutare. Elevii lui Nicolae Dică au beneficiat de superioritate numerică din minutul 84 în urma eliminării lui Berisha pentru al doilea cartonaș galben, dar norocul nu a fost de partea lor. Rusescu a avut o sclipire în minutul 89, reluarea sa prin surprindere fiind respinsă cu un reflex colosal de Strebinger, portarul austriac fiind ocrotit de bare în minutuele 90 și 90+1 la șuturile lui Coman și Romario Benzar.

Scor final Rapid Viena – FCSB 3-1 (2-0), un rezultat în urma căruia roș-albaștrii vor trebui să joace cel mai bun fotbal pentru a obține calificarea în grupele Europa League.

Rapid Viena (antrenor Goran Djuricin): Strebinger - Potzmann, Sonnleitner, Barac, Bolingoli - Ljubicic, Schwab - Murg (min. 89 Muldur), Knasmullner (min. 86 Kostic), V. Berisha - Alar (min. 68 A. Ivan)

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălaşa, Stan - Pintilii, Ov. Popescu (min. 46 Fl. Coman) - Roman (min. 57 Rusescu), Moruţan (min. 46 D. Man), Teixeira - Gnohere