Europa League: FC Lugano - FCSB 1-2Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Sep 2017

Europa League: FC Lugano - FCSB 1-2

FCSB a obținut o victorie cu emoții în deplasarea de la Lucerna, împotriva celor de la FC Lugano, scor 2-1, în a doua etapă a Grupei G din UEFA Europa League.

Cu toate că au fost conduși până la pauză după golul marcat de Bottani în minutul 14, la finalul unei prime reprize neasteptat de slabe, roș-albaștrii au revenit în a doua parte și au inscris prin Constantin Budescu (minutul 58) și Junior Morais (64).

Odata cu acest succes, FCSB a acumulat 6 puncte în clasament, fiind urmată de FC Viktoria Plzen si Hapoel Beer Sheva, care au câte 3 puncte după ce aseară cehii i-au invins pe israelieni cu 3-1, pe teren propriu.

FCSB va reveni vineri după-amiază la București, urmând ca duminică seara (20:30) să joace în ultima etapă a turului Ligii 1, la Brașov, împotriva celor de la OSK Sepsi Sf. Gheorghe.

FC Lugano (antrenor: Pierluigi Tami): Da Costa - Mihajlovic, Sulmoni, Golemic, Daprela - Sabbatini, Ledesma, Mariani (Culina 75') - Crnigoj (Bnou 75'), Gerndt, Bottani (Milosavljevic 71').

FCSB (antrenor: Nicolae Dica): Nita - Benzar, Planic, Balasa, Morais - Pintilii, Ov. Popescu (Man 46') - Teixeira, Budescu (Filip 81'), Tanase - Gnohere (Coman 66').

sursa: steauafc.com