Europa League: Două goluri înscrise, dar numai remiză pentru ViitorulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Iul 2018

Europa League: Două goluri înscrise, dar numai remiză pentru Viitorul

Remiză în prima manșă a duelului din turul 2 preliminar al Europa League dintre FC Viitorul și Vitesse Arnhem. Partida disputată la Ovidiu a fost controlată de elevii lui Gică Hagi timp de 60 de minute, interval în care Drăguș și-a trecut de două ori numele pe lista marcatorilor, după care inițiativa a trecut de partea formației olandeze, batavii izbutind egalarea și puteau pleca victorioși dacă erau mai norocoși în minutele de final.

Prima jumătate a meciului a fost marcată și de accidentarea lui Mățan, însă cel mai important moment a fost deschiderea scorului în minutul 43 de către vârful de atac al gazdelor cu o lovitură de cap în urma centrării lui Houri, cel care l-a schimbat pe Mățan în minutul 30. Intrați la pauză cu 1-0 pe tabelă, constănțenii și-au văzut dublat avantajul la numai patru minute de la reluare atunci când același Drăguș a apărut perfect în careul mic la centrarea lui Achim. 2-0 în minutul 49 era un rezultat promițător în fața puternicei formații olandeze, dar entuziasmul a fost temperat de golul înscris de Matavz în minutul 54, slovenul reluând cu capul dintr-o postură dificilă centrarea lui Buttner. Cojocaru a fost din ce în ce mai mult întrebuințat, portarul gazdelor opunându-se egalării în minutul 67 la acțiunea aceluiași Matavz. Nu a mai avut, însă, ce face în minutul 72 la lovitura de cap a lui Linssen, astfel încât tabela a fost echilibrată și finalul de meci se anunța încins. Intrat în minutul 73 în locul lui Drăguș, Artean face rost de un cartonaș roșu în minutul 80 pentru o intrare tare cu talpa asupra unui adversar și mărește presiunea de pe umerii colegilor săi. Cojocaru și bara transversală s-au opus în minutul 83 unei acțiuni a oaspeților și partida se încheie FC Viitorul – Vitesse 2-2 (1-0).

Meciul de peste o săptămână de la Arnhem are o principală favorită, echipa gazdă, însă elevii lui Gheorghe Hagi pot furniza o surpriză din moment ce vor juca eliberați de presiune.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Lima (min. 73 Luchin), Ţîru, Mladen, De Nooijer - Achim, Băluţă, Vînă - I. Hagi, Drăguş (min. 73 Artean), Măţan (min. 30 Houri)

Vitesse Arnhem (antrenor Leonid Slutski): Eduardo - Karavaev - Thelander, Clarke-Salter, Buttner - Foor (min. 84 Bero), Serero - Beerens, Bruns (min. 68 Gong), Linssen - Matavz