Europa League: Clujenii bagă vulturul lazial sub trenFlaviu Buboi / SportPictures.eu
19 Sep 2019

Europa League: Clujenii bagă vulturul lazial sub tren

Seară magică în Gruia încheiată cu o nouă victorie de prestigiu a celor de la CFR Cluj în fața unei echipe italiene, ”victimă” fiindu-le în această seară cealaltă formație romană, Lazio.

În primul joc din grupa E a Europa League, elevii lui Dan Petrescu au făcut o primă repriză destul de slabă, cu un prim sfert de oră în care oaspeții au avut două ocazii, o lovitură de cap a lui Milinkovic-Savic reținută de Arlauskis (min. 11) și un șut din 16 metri al lui Correa (min. 14), clujenii având o primă jumătate de ocazie la foarfeca lui Djokovic din minutul 23. Imediat a venit deschiderea scorului, din păcate la poarta lui Arlauskis: Jony centrează de pe partea stângă pe linia careului mic și la prima bară a apărut Bastos, care a reluat cu genunchiul în plasă, lăsându-l pe goalkeeper-ul CFR-ului fără replică. Era minutul 25 și după numai șase minute Lazzari scapă singur cu Arlauskis, dar șutează peste transversală dintr-o poziție ideală. După ce le-a trecut glonțul pe la ureche, clujenii își redresează poziția în minutul 41 dintr-un penalty obținut în urma faultului lui Lucas Leiva asupra lui Djokovic și transformat cu precizie de Deac. Ultima ocazie a primei reprize a aparținut tot oaspeților, lovitura de cap a lui Milinkovic-Savic din minutul 45 trecând puțin pe lângă stâlpil din dreapta lui Arlauskis.

Ședința furtunoasă din vestiarul clujenilor a avut efectul scontat și în partea a doua a jocului am văzut o altă față a campioanei României, nou introdusul Omrani semnând prima mare ocazie în minutul 52 cu un șut în cros la firul ierbii ce ratează de puțin ținta. Jony dă replica cu un șut din afara careului ce l-a obligat pe Arlauskis să boxeze în lateral, apoi în minutul 75 Omrani înscrie golul victoriei cu o lovitură de cap după ce balonul șutat inițial tot de el în transversală i-a revenit cu puțin noroc. În ultimele secunde ale timpului regulamentar Cataldi îi testează atenția lui Arlauskis cu un șut din unghi la colțul scurt, dar victoria era prea aproape și prea dorită de clujeni pentru a se mai întâmpla ceva.

Cu 2-1 contra lui Lazio și remiza 1-1 din Hexagon dintre Rennes și Celtic, CFR Cluj conduce în clasamentul grupei E și va juca etapa viitoare în deplasare la Glasgow într-o reeditare a meciului din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

CFR Cluj - Lazio 2-1 (1-1)

Au marcat: Deac (min. 41 pen.), Omrani (min. 75)/Bastos (min. 25)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Peteleu, Burcă, Boli, Cestor, Camora - Bordeianu, Djokovic, Păun (min. 84 Culio) - Traore (min. 46 Omrani), Deac (min. 90 Golofca)

Lazio (antrenor Simone Inzaghi): Strakosha - Vavro, Acerbi, Bastos (min. 80 Adekanye) - Lazzari, Milinkovic-Savic, Leiva, Berisha (min. 68 Cataldi), Jony (min. 80 Lulic) - Correa, Caicedo