Europa League: Calificarea se joacă în ultima etapăFlaviu Buboi / SportPictures.eu
28 Nov 2019

Europa League: Calificarea se joacă în ultima etapă

CFR Cluj a părăsit Olimpico din Roma cu un gol mai puțin marcat decât gazdele de la Lazio, o echipă pe care elevii lui Dan Petrescu au tratat-o cu prea mult respect în prima parte a jocului. La un punct distanță de calificarea în primăvara europeană, CFR a arătat o față mult mai ofensivă în ultimul meci din deplasare programat în grupa E a Europa League și merita o remiză dacă ar fi să luăm în considerare ocaziile de gol din dreptul ei.

Prima parte a meciului a fost dominată de gazde, care au avut o primă mare ocazie în minutul 16 prin Adekanye, marcat prea larg de Boli, reluarea din voleu a atacantului lazial trecând mult peste transversală. Opt minute mai târziu Peteleu și Boli stau la fel de departe de Correa în careul CFR-ului, iar atacantul argentinian nu a pregetat să atace poarta cu un șut ce l-a surprins pe Arlauskis și a schimbat tabela. Replica clujenilor a venit în minutul 27 cu un șut de la 25 de metri trimis de Burcă, dar balonul a ratat de puțin cadrul porții, apoi în minutul 38 Djokovic șutează la rândul său de la aproximativ 30 de metri și lovește stâlpul din stânga lui Proto. Correa a fost aproape de dublă în minutul 41 când a plecat pe contraatac și din postură de unu la unu în careu cu Arlauskis a trimis pe lângă poartă.

Intrați cu o atitudine schimbată la cabine, elevii lui Dan Petrescu dictează ritmul în partea a doua a jocului și încep în forță determinându-l pe Acerbi să ia o decizie greșită în minutul 50, respingerea sa către propria poartă fiind deviată în corner cu un efort de Proto. Omrani nu poate trimite în plasă în minutul 54 o minge respinsă în careul mic de Proto, portarul gazdelor fiind pus în dificultate de șutul lui Peteleu, și tot el a trimis un trasor de la marginea careului de 16 metri în minutul 72, și de această dată fără să prindă cadrul porții. Atacantul CFR-ului a și înscris în minutul 70, dar reușita sa a fost anulată de arbitrul turc Ali Palabiyik pe motiv de ofsaid, iar fazele de poartă s-au succedat în careul lazialilor până la ultimul fluier al arbitrului.

Așa s-a scris istoria celui de-al doilea meci disputat de CFR pe Olimpico, succesul memorabil din urmă cu 11 ani în fața celor de la AS Roma nefiind dublat de un altul în această seară. Cu toate acestea, șansele de calificare sunt intacte, meciul de peste două săptămâni din Gruia contra liderului Celtic fiind decisiv.

Lazio - CFR Cluj 1-0 (1-0)

A marcat: Correa (min. 24)

Lazio (antrenor Simone Inzaghi): Proto - Bastos, Vavro, Acerbi - Lazzari, Parolo, Cataldi, Luis Alberto (min. 80 Patric), Jony (min. 74 Lulic) - Correa, Adekanye (min. 65 Caicedo)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Cestor, A. Burcă, K. Boli, Camora - Djokovici, Bordeianu (min. 62 Deac), Culio - Peteleu (min. 73 Susic), Omrani, Păun (min. 65 Traore)

Clasamentul grupei E este următorul:

1. Celtic Glasgow            5              4              1              0              10:4        13

2. CFR Cluj                    5              3              0              2              4:4          9

3. Lazio Roma                5              2              0              3              6:7          6

4. Stade Rennais FC       5              0              1              4              3:8          1

Ultimele meciuri din grupă sunt CFR Cluj - Celtic Glasgow și Stade Rennais FC - Lazio Roma și se vor desfășura joi, 12 decembrie.