Europa League: Calificare scontată pentru FCSBRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Iul 2019

Europa League: Calificare scontată pentru FCSB

Vicecampioana României s-a impus la Orhei și avansează în turul secund preliminar al UEFA Europa League. Cu aceeași problemă a fundașului stânga și cu o bancă de rezerve subțire din cauza numeroaselor accidentări ce afectează lotul, FCSB a reușit o victorie logică în fața celor de la Milsami.

Cristian Dumitru, un jucător în vârstă de 17 ani revenit după împrumutul la Academica Clinceni, a deschis scorul în chiar minutul 4 după o pasă a lui Oaidă, iar rolurile s-au inversat în minutul 42 când Oaidă și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un șut din mijlocul careului. Scorul la pauză putea fi mult mai mare dacă Man, în două rânduri, și Tănase nu ar fi ratat trei ocazii importante.

Imediat după reluarea jocului, în minutul 47 Bolohan penalizează o eroare în defensivă a lui Belu și reduce din diferență, întreaga repriză secundă moldovenii alergând după egalare. FCSB a mai avut o bară la șutul lui Robert Ion din minutul 68, apoi în ultimele 10 minute roș-albaștrii au fost nevoiți să facă pasul înapoi după ce Mihai Roman a părăsit terenul accidentat și Bogdan Andone efectuase deja toate modificările.

S-a încheiat 2-1 pentru FCSB și cu scorul general de 4-1 se califică în turul 2 preliminar în care vor întâlni formația armeană Alashkert. Armenii au fost adversarii celor de la CFR Cluj anul trecut, formația din Gruia calificându-se mai departe cu scorul general de 7-0. FCSB se va deplasa pe 25 iulie la Erevan, urmând ca pe 1 august să evolueze pe teren propriu la Giurgiu.

Milsami Orhei - FCSB 1-2 (0-2)

Au marcat: Bolohan (min. 47)/Cr. Dumitru (min. 4), Oaidă (min. 42)

Milsami Orhei (antrenor Veaceslav Rusnac): Chirinciuc - Jardan, Crăciun, Bolohan, Plătică - Rusnac (min. 81 Nazar), Onică - A. A. Antoniuc, Andronic, Stînă (min. 67 Zagaevschii) - M. Antoniuc

FCSB (antrenor Bogdan Andone): A. Vlad - Belu, Planic, I. Cristea, M. Roman - Oaidă, Nedelcu, Fl. Tănase (min. 72 Ov. Popescu) - Man (min. 64 R. Ion), Cr. Dumitru, Fl. Coman (min. 58 Hora)