Europa League: CFR Cluj debutează cu o victorie în grupa AFlaviu Buboi / SportPictures.eu
22 Oct 2020

Europa League: CFR Cluj debutează cu o victorie în grupa A

CFR Cluj începe perfect, cu o victorie în deplasare, campania din faza grupelor Europa League. Pe arena ”Vasil Levski” din Sofia, elevii lui Dan Petrescu porneau cu șansa a doua în fața celor de la ȚSKA, echipă care a investit masiv în lotul de jucători și în play-off-ul competiției a eliminat Basel, o formație cu prezență în Champions League și chiar sfert-finalistă în ediția anterioară a Europa League.

Echipa gazdă a început în forță partida și a împins în corzi campioana României în primul sfert de oră, Yomov punându-l la treabă pe Bălgrădean în minutul 3 cu un șut pe care portarul l-a respins cu greu de la firul ierbii. Patru minute mai târziu o neînțelegere între Bălgrădean și Burcă i-a permis lui Sowe să fure balonul, însă șutul său din unghi a fost parat de Bălgrădean și apoi Hoban a degajat în corner. Sankare l-a încercat pe goalkeeper-ul din Gruia cu un șut din afara careului în minutul 10, după care CFR iese din tranșee și lansează primul semnal de alarmă în careul lui Busatto în minutul 19 la lovitura de cap a lui Vinicius trimisă în urma unui corner, la care portarul gazdelor a respins greu de sub transversală. Cinci minute mai târziu Sowe încearcă o lovitură de cap lobată, dar Bălgrădean este la post, Păun șutează din afara careului în minutul 31, fără a-i pune mari probleme lui Busatto, iar după aceea Djokovic a trimis un șut de la marginea careului respins de Vion din mijlocul careului.

Partea a doua a jocului începe perfect pentru clujeni, cu Rondon deschizând scorul în minutul 53 cu o lovitură de cap din centrarea lui Deac și golul părea că a tăiat elanul de început de repriză al gazdelor. Mai mult, în minutul 74 Deac a transformat un penalty acordat pentru faultul evident din careu al lui Youga asupra lui Debeljuh și a dublat avantajul pe tabelă.

Așadar, CFR Cluj obține o victorie importantă împotriva unei contracandidate la locul 2 în grupa A, grupă în care mare favorită este AS Roma, la rândul ei învingătoare pe terenul celor de la Young Boys Berna, scor 1-2.

ȚSKA Sofia - CFR Cluj 0-2 (0-0)

Au marcat: Rondon (min. 53), Deac (min. 74 pen.)

ȚSKA Sofia (antrenor Stamen Belchev): Busatto – Vion, Antov, Mattheij, Mazikou – Youga, Rodrigues (min. 80 Beltrame) – Sinclair (min. 63 Keita), Sankhare (min. 70 Ahmedov), Yomov (min. 80 Henrique) – Sowe

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Deac (min. 78 Chipciu), Hoban, Djokovic – Rondon (min. 88 Carnat), Păun (min. 83 Pereira), Debeljuh (min. 87 Vojtus)