Europa League: Bu2escu decisivOctav Ganea / Mediafax Foto
06 Aug 2015

Europa League: Bu2escu decisiv

Cu un 2-1 pe stadionul Marin Anastasovici în returul cu West Ham United, Astra Giurgiu a obținut accesul în play-off-ul Europa League și așteaptă mâine cu emoție tragerea la sorți a fazei premergătoare a grupelor celei de-a doua competiții continentale.

Debutul meciului din această seară a descumpănit un pic gazdele, care s-au văzut conduse încă din minutul 3 prin golul marcat de Lanzini, un trasor din marginea careului de 16 metri ce a trecut milimetric de rădăcina barei din dreapta lui Lung junior și s-a oprit în plasă. De aici iese la rampă Budescu, decarul gazdelor fiind aproape de egalare în minutul 15 când a trimis balonul în încheietura barelor dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă a direcției de atac. Și dacă nu a fost să fie atunci, a fost în minutul 32 când a preluat balonul la 30 de metri, a avansat nestingherit până la 22 de metri central pe poarta lui Randolph și l-a executat pe portarul oaspeților cu un trasor la firul ierbii în stânga acestuia. Trei minute au trecut și Budescu a făcut dubla cu un șut sec din apropierea punctului cu var după o fază construită de De Amorim pe partea stângă.

În repriza secundă nimic nu s-a mai schimbat pe tabelă, astfel încât după Astra – West Ham 2-1 (2-1) giurgiuvenii se califică cu 4-3 la general și se alătură Stelei în play-off-ul Europa League.

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung Jr. - Pedro Queiros, Găman, Geraldo Alves (min. 19 Oros), Junior Morais - Seto, Boldrin - Enache, Teixeira (min. 67 Alibec), De Amorim - Budescu (min. 84 Lovin)

West Ham (antrenor Slaven Bilic): Randolph - Knoyle, Jenkinson, Henry, Page (min. 90 Pike) - Lanzini, Cullen, Poyet - Nolan - Lee (min. 80 Brown), Maiga