Hochei
Erste Liga: Victorii la lovituri de departajareBogdan Balas / SportPictures.eu
09 Ian 2019

Erste Liga: Victorii la lovituri de departajare

Corona Brașov a obținut luni seară o victorie importantă pe terenul liderului FTC-Telekom și a dat o mână de ajutor rivalilor de la SC Miercurea Ciuc în duelul pentru trofeul de campioană a sezonului regulat.

”Lupii” au revenit de la 0:2 și au egalat prin reușitele lui Anders Mikael Lidhammar (min. 24:02) și Péter Balázs (min. 41:00) pentru a se impune apoi la șuturi de departajare prin golul înscris de Daniel Trancă. Victoria îi duce pe brașoveni la cota 69, cu două puncte mai puțin, dar și cu două jocuri mai puțin disputate față de ocupanta locului 3, DEAC, echipă pe care o va întâlni pe teren propriu vineri.

În duelul echipelor românești din Erste Liga, SC Miercurea Ciuc și ACSH Gheorgheni au oferit un spectacol apreciat de cei 1.100 de spectatori prezenți în tribunele patinoarului din Gheorghieni. Gazdele au deschis scorul prin Roland Benedek (min. 10:14), ciucanii au răsturnat tabela în partea a doua a jocului prin reușitele lui Andrey Taratukhin din minutele 20:40 și 32:41, pentru ca ultimul sfert de oră să fie unul foarte animat. Vladislav Karpus a adus egalarea pentru gazde în minutul 46:45, dar ciucanii au revenit în avantaj rapid prin golul înscris de Szabolcs Papp în minutul 48:03. Jucătorii din Gheorghieni au egalat dramatic cu două secunde înainte de final prin Pavel Vorobyev, dar nu au supraviețuit loteriei loviturilor de departajare, diferența fiind făcută pentru ciucani de Vyacheslav Belov.

Cu cele două puncte obținute, SC Miercurea Ciuc a acumulat 78 de puncte și se află la patru lungimi în urma celor de la FTC-Telekom, formația ungară având două meciuri în plus disputate.