EHF Cup: SCM Ramnicu Vâlcea vs. Herning-Ikast Handbold (live)
    EHF Champions League: CSM București vs. Bietigheim (live)
    EHF Champions League: Elverum vs. Dinamo (live)
Hochei
Erste Liga: Corona frânează CiuculBogdan Balas / SportPictures.eu
05 Nov 2018

Erste Liga: Corona frânează Ciucul

Derby-ul din Erste Liga dintre Corona și SC Miercurea Ciuc a fost câștigat cu un scor categoric de brașoveni, în urma acestui rezultat oaspeții pierzând oportunitatea de a se menține la distanță minimă de liderul FTC-Telekom. Golurile Coronei au fost marcate de Daniel Trancă – 2, Jereme Tendler, Garrett Clarke, Sergey Dorofeev, Zsombor Molnar, Arpad Mihalyși Zoltan Molnar – câte un gol, în timp ce pentru ciucani au înscris Tamas Reszegh, Radim Valchar și Konstantin Panov.

În urma acestei victorii, dar și a succesului după lovituri de departajare înregistrat în partida cu Fehérvári Titánok, brașovenii au urcat pe locul 3 cu 41 de puncte, cu unul mai mult decât DEAC, echipa maghiară având două meciuri mai puțin disputate.

Ciucanii au tratat cu mai multă atenție jocul cu Fehérvári Titánok și după două reprize aveau un avantaj de trei goluri și au luat toate cele trei puncte pentru a urca la cota 48, cu 4 mai puțin decât FTC-Telekom.

Hocheiștii din Gheorghieni au fost performerii acestui week-end cu trei victorii înregistrate în deplasare în urma cărora au urcat pe locul 7 al ierarhiei Erste Liga. Iată rezultatele înregistrate:

Joi, 1 noiembrie

EV Vienna Capitals II - ACSH Gheorgheni  2-4 (0-1, 0-1, 2-2)

Corona Braşov - SC Miercurea Ciuc  8-3 (4-2, 1-1, 3-0)

Vineri, 2 noiembrie

Corona Braşov - Fehérvári Titánok   3-2 (0-1, 1-0, 1-1, 1-0) după lovituri de departajare

Hokiklub Budapest - ACSH Gheorgheni   2-3 (1-1, 1-0, 0-2)

Duminică, 4 noiembrie

Schiller-Vasas HC - ACSH Gheorgheni  0-5 (0-2, 0-0, 0-3)

SC Miercurea Ciuc - Fehérvári Titánok  7-5 (3-2, 4-2, 0-1)

Săptămâna aceasta va fi una de pauză, meciurile urmând a se relua săptămâna viitoare, programul echipelor românești fiind următorul: