Erorile individuale trimit FCSB în Europa LeagueRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Aug 2017

Erorile individuale trimit FCSB în Europa League

Pe Arena Națională a avut loc returul play-off-ului Ligii Campionilor, dintre FCSB și Sporting Lisabona. Lusitanii au deschis scorul în prima repriză, prin Doumbia, care a fructificat o pasă a argentinianului Acuna, în minutul 13.

Egalarea a survenit repede, în minutul 20, după o cursă superbă pe partea stângă a lui Alibec, finalizată cu un șut puternic. Portarul Rui Patricio a respins, iar Junior Morais a urmărit și a împins balonul în plasă, reanimând speranțele noastre.

Până la pauză jocul a fost echilibrat, însă la revenirea de la cabine a început dezastrul. Greșeala lui Niță, care a ieșit inoportun din poartă, în minutul 60, i-a permis sud-americanului Acuna să înscrie simplu, în poarta goală. Apoi Martins, 4 minute mai târziu, a beneficiat de o altă eroare,comisă de această dată de Filip, ridicând scorul la 3-1. Diferența a crescut la un iremediabil 4-1, după golul lui Dost, la o eroare de plasament a lui Larie. FCSB a lăsat brațele jos, golul lui Battaglia stabilind scorul final al dublei manșe la 5-1.

Sporting Lisabona merge în grupele Ligii Campionilor, în timp ce FCSB va continua aventura europeană în grupele celei de-a doua competiții continentale intercluburi, Europa League.

FCSB: Niţă - Enache, Larie, Momcilovic, J. Morais - O. Popescu, L. Filip - Teixeira, Budescu, Golofca - Alibec. Rezerve: Stăncioiu, Gnohere, Fl. Tănase, Pleaşcă, Achim, De Amorim, Man

Sporting Lisabona: Rui Patricio - Piccini, Mathieu, Coates, Coentrao - Battaglia, Adrien Silva - Gelson Martins, Bruno Fernandes, Acuna - Doumbia. Rezerve: Salin, Alan Ruiz, Bruno Cesar, Petrovic, Dost, Medeiros, Figueiredo