Juniori
Egal pentru tricolorii U16 împotriva OlandeiFRF.ro
12 Apr 2018

Egal pentru tricolorii U16 împotriva Olandei

Echipa națională formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002, pregătită de Daniel Mogoșanu, a remizat contra echipei similare a Olandei, scor 2-2, într-un meci disputat la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia. Partida contează pentru Turneul celor 4 Națiuni care se desfășoară în aceste zile la Buftea și Mogoșoaia.

La pauză, tricolorii au condus cu scorul de 2-0 după reușitele lui Leon Peto (21) și Ianis Stoica (36). Batavii au revenit în joc în partea secundă printr-un gol marcat de Pinas în minutul 48.

Egalarea a venit cu cinci minute înainte de final, când șutul trimis de Pinas spre poarta părăsită de Sava a fost trimis în plasă de fundașul nostru, Denis Bolenyi.

Formația noastră a mai avut o ocazie importantă în partea secundă, dar șutul din lovitură liberă trimis de Ianis Stoica în minutul 62 a lovit transversala porții Olandei.

România: 1.Sava - 2. Grosu (14. David, 76), 3. Drăgușin (cpt.), 25. Boleniy, 4. Florică - 5. Crivac - 7. Stoica (18. Tarța, 76), 20. Peto (21. Iana, 76), 8. Grameni, 10. Bani (8. Pitu, 63) -  9.Munteanu (17. Corbeanu, 56) .

Rezerve: 12. Tătaru, 6. Chilili, 13. Botond,  15. Dumitrașcu,  19. Pascu,  22. Jipa, 24. Ziman

sursa: frf.ro