Egal cu liderul grupeiSportPictures.eu
23 Feb 2014

Egal cu liderul grupei

Campioana HCM Constanţa a susţinut duminică, 23 februarie, un examen dificil în grupa D a Cupei EHF la handbal masculin, întâlnind pe teren propriu liderul grupei, puternica formaţie germană Fuchse Berlin.

Constănţenii aveau nevoie de un rezultat pozitiv pentru a putea spera la calificarea în sferturile de finală şi au luptat pe tot parcursul partidei pentru punct sau puncte. Începutul le-a fost favorabil, 2-1 în minutul 4, dar apoi maşinăria de handbal germană s-a pus pe dat goluri şi scorul a devenit 5-9 în minutul 15. Gazdele au revenit şi au reuşit să egaleze la 12 în minutul 24, păstrând egalitatea până la pauză, primele 30 de minute consemnând un 16-16 dătător de speranţe.

În repriza a doua, primul sfert de oră avantajul a fost când de o parte, când de cealaltă, echipa antrenată de Sundovski nereuşind însă distanţarea la mai mult de 1 gol (17-16, 21-20, 22-21). Ultimele 15 minute au fost de foc, extrema Laurenţiu Toma dând recital şi împingându-şi coechipierii spre un 28-25 (minutul 52) de vis. Nu a fost suficient pentru victorie, oaspeţii revenind puternic în joc şi egalând, 29-29 în minutul 56, apoi în ultimele secunde, la 31-31 aparându-se foarte bine pe atacul poziţional al constănţenilor.

S-a terminat aşadar egal, 31-31 (la pauză 16-16), rezultat ce menţine HCM-ul în poziţie bună pentru calificare în faza superioară a competiţiei.

Echipele care au practicat acest handbal de calitate au fost următoarele:

HCM: Mihai Popescu, Rudi Stănescu - Branislav Angelovski, George Buricea, Bogdan Criciotoiu (4 goluri), Albert Cristescu (3), Alex Csepreghi (9), Marius Novanc (1), Alex Şimicu (6), Laurenţiu Toma (8). Antrenor: Zvonko Sundovski.

Fuchse: Silvio Heinevetter, Petr Stochl - Konstantin Igropulo (7), Bartlomiej Jaszka (3), Colja Löffler (1), Oliver Milde, Jesper Nielsen (2), Fredrik Petersen (4), Iker Romero Fernandez (3), Denis Spoljaric, Jonas Thummler (3), Fabian Wiede, Mathias Zachrisson (8). Antrenor: Dagur Sigurdsson.

În clasament, pe primul loc se află Fuchse, cu 5 puncte, urmată de HCM, cu 4 p, Chambery Savoie Handball(Franţa), 3 p, HC Sporta Hlohovec (Slovacia), 0 p.

HCM Constanţa va juca următorul meci pe 16 martie, la Berlin.