Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Baschet
powered by Trocal
Echipele Romaniei sunt in optimi la Mondialele de la Moscova!
06 Iun 2014

Echipele Romaniei sunt in optimi la Mondialele de la Moscova!

Echipele naționale ale României s-au calificat în această seară în optimile de finală ale Campionatului Mondial de baschet 3x3, întreceri care se derulează în aceste zile în celebrul Complex Olimpic “Lujniki Park” din Moscova, urmând să evolueze mâine în fazele eliminatorii. În întrecerea masculină, Santana, Popescu, Vlaicu și Vasile vor da piept în optimi cu ocupanta locului 3 din Grupa D, puternica echipă a Noii Zeelande, iar în cazul în care reușesc să depășească selecționată zeelandeză ajung în sferturi în fața învingătoarei dintre Serbia și SUA!

În competiția feminină, Diaconu, Haas, Sipos și Bigica vor evolua în optimi împotriva galonatei selecționate a Spaniei iar în faza sferturilor se intersectează cu învingătoarea din partida care le opune pe Rusia și Estonia. De menționat că ambele adversare din optimi ale României au fost campioane mondiale la ediția de la Rimini 2011, rezervată sportivilor sub 18 ani! 
 
Echipa masculina de baschet 3x3 a Romaniei, formata din Angel Santana, Bogdan Popescu, Catalin Vlaicu si Vasile Stefan, a reusit o victorie de rasunet in fata selectionatei similare a gazdelor, Rusia, si si-a asigurat, astfel, prezenta in Last 16. Storsi de efort dupa jocul cu rusii, tricolorii nu au mai reusit sa treaca in ultima disputa din grupa preliminara si de puternica echipa a Lituaniei, balticii impunandu-se intr-un final incandescent cu scorul de 17-16. Astfel, in urma rezultatelor obtinute in jocurile din Grupa B, tricolorii s-au clasat pe locul secund si au obtinut calificarea in Last 16 World Championship, egaland astfel performanta realizata la prima editie de la Atena, unde au ocupat locul 10. Iata rezultatele inregistrate in Grupa B:
 

05 iunie
Ora locala 16:00 Qatar – Romania (Terenul 2, scor final 15-17)
Ora locala 18:00 Romania – Argentina (Terenul 2, scor final 18-19)
Ora locala 20:00 Venezuela – Romania (Terenul 4, scor final 11-19)
06 iunie
Ora locala 17:00 Romania – Rusia (Terenul 1, scor final 19-17)
Ora locala 19:00 Lituania - Romania (Terenul 2, scor final 17-16)

Clasament Grupa B
1. Lituania – 5 jocuri (4 victorii)
2. ROMANIA – 5 jocuri (3 victorii) – 89 p
3. Rusia – 5 jocuri (3 victorii) – 88 p
4. Qatar – 5 jocuri (3 victorii) – 75 p
5. Argentina – 5 jocuri (2 victorii)
6. Venezuela – 5 jocuri (0 victorii)
 
Din celelalte grupe s-au calificat, in ordine:
Grupa A – Polonia, Cehia, Tunisia si SUA
Grupa C – Estonia, Uruguay, Noua Zeelanda, Puerto Rico
Grupa D – Serbia, Croatia, Slovenia, China
 
Conform datelor oficiale oferite de FIBA, iata cum arata tabloul optimilor de finala din competitia mondiala masculina:
07 iunie
Ora locala 15:00 Polonia – China (Terenul 1)
Ora locala 15:00 Uruguay – Rusia (Terenul 2)
Ora locala 15:20 Serbia – SUA (Terenul 1)
Ora locala 15:20 Romania – Noua Zeelanda (Terenul 2)
Ora locala 15:40 Estonia – Qatar (Terenul 1)
Ora locala 15:40 Cehia – Slovenia (Terenul 2)
Ora locala 16:00 Lituania – Puerto Rico (Terenul 1)
Ora locala 16:00 Croatia – Tunisia (Terenul 2)
* De la ora 18:30 sunt programate sferturile de finala iar in data de 08 iunie se vor desfasura semifinalele si finalele.


La cateva minute dupa victoria tricolorilor in fata rusilor, a urmat si succesul echipa feminine de baschet 3x3 a Romaniei, formata din Florina Diaconu, Andreea Haas, Anca Sipos si Cristina Bigica, in fata selectionatei Uruguay, cu scorul de 21-9, astfel ca si fetele si-au securizat “biletele” pentru optimile de finala. In ultimul joc din grupa, echipa noastra a cedat in fata Elvetiei, cu scorul de 9-20, si obtine pozitia a treia in clasamentul Grupei A. In urma rezultatelor din grupa A, tricolorele noastre au obtinut calificarea in Last 16 World Championship, depasind astfel performanta realizata la prima editie de la Atena, unde au ocupat locul 17. Iata rezultatele inregistrate in Grupa A:
 

05 iunie
Ora locala 17:00 Siria – Romania (Terenul 4, scor final 8-17)
Ora locala 19:00 Romania – Italia (Terenul 4, scor final 17-10)
06 iunie
Ora locala 16:40 Belgia – Romania (Terenul 4, scor final 20-17)
Ora locala 18:00 Romania – Uruguay (Terenul 2, scor final 21-9)
Ora locala 20:00 Elvetia – Romania (Terenul 3, scor final 20-9)

Clasament Grupa A
1. Belgia – 5 jocuri (5 victorii)
2. Elvetia – 5 jocuri (4 victorii)
3. ROMANIA – 5 jocuri (3 victorii)
4. Uruguay – 5 jocuri (1 victorie)
5. Italia – 5 jocuri (1 victorie)
6. Siria – 5 jocuri (1 victorie)
 
Din celelalte grupe s-au calificat, in ordine:
Grupa B – Rusia, Franta, China, Uganda
Grupa C – Cehia, Germania, Olanda, Estonia
Grupa D - SUA, Spania, Argentina, Brazilia

Conform datelor oficiale oferite de FIBA, iata cum arata tabloul optimilor de finala din competitia mondiala feminina:
07 iunie
Ora locala 15:00 Belgia – Brazilia (Terenul 1)
Ora locala 16:20 Germania – China (Terenul 2)
Ora locala 16:40 SUA – Uruguay (Terenul 1)
Ora locala 16:40 Franta – Olanda (Terenul 2)
Ora locala 17:00 Cehia – Uganda (Terenul 1)
Ora locala 17:00 Elvetia – Argentina (Terenul 2)
Ora locala 17:20 Rusia – Estonia (Terenul 1)
Ora locala 17:20 Spania – Romania (Terenul 2)
* De la ora locala 18:00 sunt programate sferturile de finala iar in data de 08 iunie se vor desfasura semifinalele si finalele.

 

sursa: frbaschet.ro

Alte știri din Baschet