Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România

Top news

Programul TV
  • 11:00
    Fotbal
    Liga 2: Sportul Snagov vs. Universitatea Cluj (live)
    Digisport 1
  • 13:00
    Fotbal
    Liga 2: UTA Arad vs. FC Argeș (live)
    Digisport 1
  • 15:00
    Fotbal
    Meci demonstrativ "Centenarul Fotbalului Românesc" (live)
    Digisport 1
  • 15:30
    Handbal
    EHF Cup: SCM Ramnicu Vâlcea vs. Herning-Ikast Handbold (live)
    Digisport 2
  • 17:15
    Handbal
    EHF Champions League: CSM București vs. Bietigheim (live)
    Digisport 1
  • 19:15
    Handbal
    EHF Champions League: Elverum vs. Dinamo (live)
    Digisport 2
Juniori
Echipa Olimpică a României și-a încheiat participarea la JOT Buenos Aires 2018 cu opt medaliiCOSR.ro
18 Oct 2018

Echipa Olimpică a României și-a încheiat participarea la JOT Buenos Aires 2018 cu opt medalii

Întrecerea de sărituri în apă rezervată echipelor internaționale mixte, în cadrul careia Aurelian Dragomir a evoluat alături de rusoaica Uliana Kliueva și s-a clasat pe locul 9, a fost ultima competiție cu participare românesca la cea de-a treia ediție a Jocurilor Olimpice al căror final va fi marcat astăzi la Buenos Aires. 
 

România a încheiat participarea la întrecerile din capitala Argentinei cu un palmares de opt medalii – două de aur, trei de argint și trei de bronz, un loc 4, șapte locuri 5 și trei locuri 6. 
 

Sportivii care au obtinut aceste performante:

Medalii de aur:

Sabina Baltag - Haltere – 53 kg; 

Iosif Adrian Sulca - Judo – 81 kg; 


Medalii de argint: 

Daniel Cristian Martin - Inot – 200 m spate;

Daniel Cristian Martin - Inot – 100 m spate;

Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Alexandru Laurentiu Danciu - Canotaj – doi rame (2-); 


Medalii de bronz:

Andreea Dragoman - Tenis de masa – simplu;

Alina Maria Baletchi, Tabita Maftei - Canotaj – doi rame (2-);

Mihaela Valentina Cambei - Haltere – 48 kg;


Locul 4 

Emanuel Marian Danciu - Haltere – 62 kg; 

 

Locul 5

Ana Maria Puiu - Gimnastica artistica – echipe multidiscipline;

Andreea Dragoman, Cristian Pletea - Tenis de masa – echipe mixte;

Gabriel Burtanete - Gimnastica artistica – sarituri;

Filip Cristian Jianu - Tenis – simplu;

Cristian Pletea - Tenis de masa – simplu;

Iosif Adrian Sulca - Judo - echipe mixte internationale;

Selma Stefania Cadar - Tenis – dublu;


Locul 6

Amina Roxana Capezan - Lupte – libere, 65 kg;

George Adrian Ratiu - Inot – 50 m liber;

Diana Rebeca Candescu - Scrima –  echipe mixte.

 

sursa: cosr.ro

Alte știri din Juniori