Hochei
Echilibru aproape perfect
10 Ian 2014

Cele două echipe româneşti prezente in competiţia de hochei Liga Mol, ASC Corona Braşov şi HSC Miercurea Ciuc, s-au întâlnit astăzi pe patinoarul din Braşov într-un meci al orgoliilor. Echipa gazdă părea favorită datorită poziţiei in clasament (locul 3) şi datorită rezultatelor din ultimele meciuri (5 victorii în ultimele 6 partide, singura pierdută fiind în faţa liderului Dab Docler), însă realitatea din teren a fost diferită faţă de calculele hârtiei.

Meciul a fost extrem de echilibrat şi doar inspiraţia ciucanilor din prima repriză a făcut diferenţa, celelalte două reprize arătând o egalitate perfectă (până şi minutele de penalitate au fost impărţite in mod egal, 10 minute pentru Corona, 10 minute pentru HSC). Victoria a revenit aşadar oaspeţilor, scor 3-2 (pe reprize 1-0, 1-1, 1-1), care au luat o gură de oxigen în vederea partidei următoare cu Ferencvaros Budapesta, ce va avea loc peste două zile la Miercurea Ciuc.

Scorul a fost deschis de oaspeţi în minutul 11.11 sec prin Novak Vaclav, hocheiştii de la Corona punctând doar la minutele de penalitate, 2 min la 0 în prima repriză. În reprizele 2 și 3 scenariul a fost identic, cu braşovenii marcând primul gol şi ciucanii revenind la conducere extrem de repede (30.11 sec vs. 30.33 sec şi 40.34 sec vs. 41.59 sec). Până la final gazdele au forţat si au avut destule ocazii de a trimite meciul în prelungiri, însă acestea nu au fost concretizate.