Juniori
EURO U21: Repriză fabuloasă și victorie vitală pentru calificarea în semifinaleSportPictures.eu
21 Iun 2019

EURO U21: Repriză fabuloasă și victorie vitală pentru calificarea în semifinale

Epitetele pot fi epuizate atunci când vorbim despre meciul din această seară de la Cesena dintre băieții conduși de Mirel Rădoi și selecționata Angliei, o victorie ce confirmă succesul din meciul de debut contra Croației și ne dă speranțe că parcursul tricolorilor se va termina în finala Campionatului European.

Tactica declarată de Mirel Rădoi în conferințele de presă dinaintea jocului din această seară a fost pusă în practică încă din primele minute ale partidei și în mai puțin de un sfert de oră am consemnat patru mari ocazii de gol. În minutul 4 Ianis Hagi a deschis ostilitățile cu un șut de la peste 30 de metri ce l-a pus la treabă pe portarul Henderson, care a respins cu dificultate la fel ca două minute mai târziu la șutul din interiorul careului trimis de Andrei Ivan. După cornerul rezultat faza curge în jumătatea englezilor, iar după o centrare de pe partea dreaptă a lui Pușcaș același Ivan ratează o ocazie rarisimă șutând din 7 metri razant cu stâlpul din dreapta portarului englez. În minutul 14 Dennis Man îl întinde din nou pe Henderson cu un șut de la limita careului, după care englezii preiau încet-încet controlul ostilităților și ne împing treptat în treimea noastră, dar fără a avea mari ocazii de poartă și încheie prima repriză cu un avantaj net la capitolul posesie, 64% față de 36% în dreptul tricolorilor.

Partea a doua a jocului începe cu o mare șansă de gol a elevilor lui Aidy Boothroyd, Ștefan respingând de pe linia porții la o fază la care Radu era bătut, apoi Ianis Hagi alege din nou varianta șutului de la distanță și îl pune în dificultate pe Henderson, nevoit să respingă ca la handbal, cu piciorul de pe linia porții. Introducerea în teren a lui Foden în minutul 57 a sporit periculozitatea atacurilor engleze: înlocuitorul lui Sessegnon, care a petrecut doar 12 minute pe gazon, a șutat extrem de periculos la colțul scurt și Radu a respins cu un reflex de zile mari, apoi atacantul a pasat decisiv pentru Maddison, al cărui șut l-a scos din nou la rampă pe portarul nostru. Intrarea în teren în minutul 63 a lui Florinel Coman a schimbat jocul tricolorilor, primul impact fiind obținerea unui penalty în minutul 76 după o intervenție imprudentă a lui Kenny. Pușcaș a transformat cu siguranță și 1-0 pe tabelă în minutul 76 era un rezultat incredibil pentru ce se jucase până atunci, însă bucuria a durat numai patru minute, deoarece Gray l-a învins pe Radu cu un șut cu efect trimis de la marginea careului mare. Mai mult, Calvert-Lewin are ocazia de a-și aduce echipa în avantaj în minutul 84, dar Radu zboară între buturi și respinge în corner balonul ce se îndrepta spre vinclu. Imediat acțiunea se mută la cealaltă poartă și Ianis Hagi nu pregetă să taxeze un semiluft al lui Tomori și îl execută pe Henderson cu un șut la firul ierbii din afara careului. 2-1 și încă 10 minute de rezistat, dar în minutul 86 Abraham aduce din nou egalarea pe tabelă cu un șut plasat și ne readuce cu picioarele pe pământ. Ne ridică Florinel Coman cu două goluri în cinci minute: un șut fără intensitate, dar bine plasat la rădăcina barei din dreapta lui Henderson l-a învins pe portarul Angliei în minutul 88, apoi își încheie prestația și năruie speranțele adversarilor cu un voleu magistral de la 30 de metri ce a catapultat balonul la vinclu. Este adevărat, am fost ocrotiți de șansă la reluarea cu capul în bară a lui Abraham în primul minut de prelungiri, dar victoria România – Anglia 4-2 (0-0) nu poate fi pusă la îndoială, ci doar în ramă.

Cu 6 puncte după două meciuri, tricolorii au nevoie de un punct pentru a fi siguri de prezența în semifinalele competiției și la ediția viitoare a Jocurilor Olimpice.

România (antrenor Mirel Rădoi): I. Radu - C. Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Fl. Ştefan - T. Băluţă, Cicâldău - Man (min. 74 Dragomir), I. Hagi (min. 88 Nedelcu), A. Ivan (min. 63 Fl. Coman) - Puşcaş

Anglia (antrenor Aidy Boothroyd): Henderson - Kenny, Tomori, Clarke-Salter, Dasilva (min. 79 Abraham) - Dowell - Gray, Maddison, Mount, Barnes (min. 46 Sessegnon, min. 57 Foden) - Calvert-Lewin