Juniori
EURO U21: Obiectiv îndeplinit! Tricolorii mici, din nou la turneul final!Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Nov 2020

EURO U21: Obiectiv îndeplinit! Tricolorii mici, din nou la turneul final!

O remiză cât o calificare a obținut selecționata U21 în ultima partidă din campania pentru EURO 2021 disputată pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești în compania Danemarcei. Punctul obținut după 1-1 cu liderul grupei, coroborat cu rezultatele favorabile din celelalte grupe, în special înfrângerea Scoției în Grecia, au asigurat selecționatei pregătite de Adrian Mutu obținerea unui loc la turneul final ce se va disputa la anul în Ungaria și Slovenia din postura de ocupantă a locului secund. În funcție de numărul de puncte, cinci dintre selecționatele clasate pe locul secund în cele 9 grupe, printre care și tricolorii, au obținut calificarea, după un meci pe care va fi greu de uitat. Nu atât prin prisma obținerii calificării, ci mai ales prin grava eroare de arbitraj ce a dus la deschiderea scorului și prin finalul în care ambele echipe, mulțumite de rezultat, au plimbat mingea în ultimele minute.

Partida a început cu o șansă a lui Olaru de a deschide tabela în minutul 3, dar mijlocașul de la FCSB nu a putut lovi corect balonul și șutul său s-a transformat într-o pasă la portarul Christensen, apoi în minutul 11 Costache a fost secerat în careu de același Christensen, iar pe continuarea fazei Mățan a căzut la rândul său în careu după un duel cu Jensen, însă în ambele faze arbitrul georgian Georgi Vadacikoria a lăsat jocul să continue. O ocazie imensă a avut Mățan în minutul 24 când, după centrarea de pe linia de fund a lui Costache, din careul mic nu a putut să trimită în plasă și a trimis în brațele lui Christensen.

Danezii nu au pus în pericol poarta lui Vlad pe parcursul întregii prime reprize și nu păreau a avea șanse să o facă nici după pauză, însă arbitrul Vadacikoria a inventat un penalty pentru ei în minutul 49 când a mutat în careu un fault făcut în afara acestuia de către Pașcanu asupra lui Daramy. Laursen l-a învins de la punctul cu var pe Vlad și situația devenea complicată pentru tricolori. Un gol înscris de Costache în minutul 55 a fost anulat pe motiv de ofsaid, apoi arbitrul georgian l-a eliminat pe nou-intratul Haussner în minutul 57 după ce l-a oprit prin fault pe Mățan, scăpat singur spre poarta daneză. Aflați în criză de soluții și presați mental de avantajul numeric, tricolorii au început să arunce baloane în careu, un joc exact pe gustul oaspeților. Abia în minutul 72 o variație în opțiunile ofensive a dus la înscrierea golului egalării. Un șut din afara careului trimis de Olaru a lovit bara din stânga lui Christensen, balonul a ricoșat la Moruțan, care a centrat în fața porții pentru Costache, atacantul CFR-ului reluând cu emoții în plasă. Golul a relaxat atmosfera în rândul tricolorilor, în minutul 76 Mățan a mai trimis un șut ce s-a oprit în plasa laterală, după care ambele formații, conștiente că și-au atins obiectivul, au redus motoarele și au plimbat balonul până în minutul 90+4.

Așadar, un rezultat ce a dus echipa României pe locul 4 în clasamentul echipelor care au încheiat grupele pe locul secund și îi oferă lui Adrian Mutu primul rezultat notabil din cariera sa de antrenor. De notat că la această partidă nu au participat o serie de jucători care au contribuit semnificativ la obținerea calificării: Man, Florinel Coman, Ghiţă, Mihăilă, Chindriş, Ciobanu, Tudor Băluţă, Drăguş, George Ganea, Adrian Petre.

Turneul final va avea o derulare atipică, cu faza grupelor urmând a se disputa între 24 şi 31 martie 2021, pentru ca fazele eliminatorii să aibă loc între 31 mai și 6 iunie. Tragerea la sorți a grupelor va avea loc joi, 10 decembrie la sediul UEFA de la Nyon.

România - Danemarca 1-1 (0-0)

Au marcat: Costache (min. 72)/Laursen (min. 50 pen.)

România (antrenor Adrian Mutu): Vlad - Boboc, Paşcanu, Ciobotariu, Haruţ - Moruţan, Marin, Olaru – I. Hagi, Costache (min. 76 Carnat), Măţan

Danemarca (antrenor Albert Capellas Herms): Christensen - Sery, Nelsson (min. 53 Hausner), Bech, Klitten - Laursen, Andersen, Nartey - Isaksen (min. 46 Daramy), Jensen (min. 62 Madsen), Lindstroem (min. 46 Holse)

În celelalte meciuri ale grupei disputate astăzi s-au înregistrat rezultatele Ucraina – Irlanda de Nord 3-0 și Malta – Finlanda 0-1.

Clasamentul final al grupei a 8-a este următorul:

1. Danemarca                       10           8              2              0              21:9        25

2. România                           10           6              2              2              22:7        20

3. Ucraina                             10           5              1              4              17:11     16

4. Finlanda                           10           4              1              5              14:15     13

5. Irlanda de Nord                 10           2              3              5              7:13        9

6. Malta                               10           0              1              9              4:30        1