EURO 2020: Remiza copiilor. Finale cu Suedia și SpaniaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Oct 2019

EURO 2020: Remiza copiilor. Finale cu Suedia și Spania

România a remizat cu Norvegia pe Arena Națională simultan și cu același scor ca în întâlnirea de la Stockholm dintre Suedia și Spania și situația din clasamentul grupei F a preliminariilor EURO 2020 se menține neschimbată.

Cu o primă repriză mai modestă dată de crisparea generată de importanța rezultatului, tricolorii au avut emoții în minutul 13 atunci când Tătărușanu a parat șutul lui Odegaard, însă au replicat imediat prin Mitriță în minutul 16, șut de la limita careului norvegienilor. Tot jucătorul care evoluează peste ocean a semnat cea mai mare ocazie a primei reprize în minutele de prelungiri cu un șut din afara careului la care portarul Jarstein a respins cu vârful degetelor.

Arbitrul scoțian Bobby Madden a indicat punctul cu var la conactul dintre Berge și Bancu din minutul 51, dar execuția lui Pușcaș nu a adus golul mult dorit de cei aproximativ 30.000 de copii. Vârful de atac a ales să tragă pe jos în stânga portarului, dar Jarstein a ghicit colțul și a respins în corner. Startul bun de repriză secundă este confirmat de o prezență mai pregnantă în jumătatea de teren a oaspeților și Stanciu punctează la capitolul ofensiv în minutul 58 cu un șut de la 16 metri, dar balonul trimis de el este blocat de portarul norvegienilor. Cu toți ochii ațintiți asupra lui, Mitriță face din nou totul într-o fază din minutul 62 și deschide scorul: recuperează o minge la mijlocul terenului, verticalizează și după un dribling scurt la limita careului advers trimite cu efect și cu pământul la colțul din dreapta lui Jarstein, rămas fără nicio șansă. Pe valul de efuziune generat de deschiderea scorului Stanciu îl încearcă din nou din afara careului pe Jarstein, apoi Andone, nou introdus în teren, trimite în transversală în minutul 64, dar norvegienii ne puteau prinde pe contraatac dacă Rus nu ar fi avut o intervenție de ultim moment. Tricolorii s-au mai apropiat periculos pe contraatac, dar își pierd concentrarea pe final, în minutele de prelungire Sørloth reușind să se înalțe de lângă Benzar și să reia cu capul imparabil o centrare primită de pe partea dreaptă.

S-a încheiat 1-1, rezultat ce i obligă pe tricolori să îi învingă pe suedezi și să scoată cel puțin un punct în ultima etapă pe terenul Spaniei.

România - Norvegia 1-1 (0-0)

Au marcat: Mitriță (min. 62)/Sørloth (min. 90+2)

România (antrenor Cosmin Contra): Tătărușanu - Benzar, Rus, Nedelcearu, Bancu - Marin, Anton (min. 84 Bordeianu) - Deac, Stanciu, Mitriță (min. 79 Nistor) - Pușcaș (min. 63 Fl. Andone)

Norvegia (antrenor Lars Lagerback): Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Johansen (min. 46 Sørloth), Berge, Henriksen (min. 81 Normann), Selnaes (min. 67 Johnsen) - King, Odegaard

6. Malta                         8 1 0 7 2:18 3

Următoarele meciuri: România - Suedia (vineri, 15 noiembrie), Spania - România (luni, 18 noiembrie).