Euro 2016
EURO 2016: ”Titanic” lusitan AFP / Mediafax Foto
15 Iun 2016

EURO 2016: ”Titanic” lusitan

Portugalia s-a ”scufundat” în primul său meci din grupa F contra debutantei Islanda și candidatura sa la titlul continental, prin jocul etalat în prima repriză, nu a mai fost susținută de prestația din al doilea mitan. Aisbergul islandeza lovit o singură dată, dar a fost de ajuns pentru a stopa startul fulminant așteptat de fanii echipei lusitane.

Partida de pe Stade Geoffroy-Guichard din Saint-Étienne a început într-o notă echilibrată, cu nordicii șarjând curajos și aflându-se de două ori în aceeași fază derulată în minutul 4 în poziția de a finaliza prin Gylfi Sigurdsson. În minutul 17 Vieirinha trimite un șut frumos din afara careului, dar Halldorsson reușește să rețină chiar dacă era mascat de coechipierii săi. Prima mare ocazie a portughezilor vine în minutul 21 după un dribling amețitor al lui Cristiano Ronaldo încheiat cu o centrare perfectă pentru Nani, dar reluarea acestuia cu capul din 7 metri a fost scoasă miraculos de Halldorsson cu piciorul într-o paradă de excepție. Nani reușește în cele din urmă să depășească reduta islandeză în minutul 31, când a reluat simplu de la limita careului mic o centrare a lui Andre Gomes de pe partea dreaptă.

Imediat după pauză, în minutul 50, Birkir Bjarnason detonează (la figurat) bomba pe Stade Geoffroy-Guichard înscriind simplu, cu o reluare din voleu a unei centrări trimise de Johann Gudmundsson. Suporterii insulari prezenți în număr mare în tribunele arenei din Saint-Étienne domină vocal ambientul și pun presiune asupra portughezilor, care încep să se precipite și să dea semne de nervozitate. În minutul 60 Andre Gomes îl solicită pe Halldorsson, care trimite în corner șutul trimis la rădăcina barei din dreapta, apoi din cornerul rezultat Raphael Guerreiro reia pe centrul porții direct în brațele portarului islandez. Portughezii se cantonează în avanposturi, dar balonul se încăpățânează să nu intre în plasa porții islandeze, chiar dacă Nani a fost foarte aproape să înscrie în minutul 71 cu o deviere cu capul la lovitura liberă executată de Raphael Guerreiro. Halldorsson își salvează din nou echipa la șutul lui Ricardo Quaresma din minutul 77, apoi Pepe reia cu capul peste transversală în urma unui corner executat în minutul 82. Bine articulați, islandezii găsesc răspunsurile adecvate la atacurile cu un grad din ce în ce mai mare de aleator ale lusitanilor, dar au și noroc la o nouă ratare a lui Cristiano Ronaldo a cărui lovitură de cap este trimisă direct către Halldorsson. Câteva momente mai târziu, în minutul 86 Finnbogason este aproape de a da lovitura de grație portughezilor cu un șut de la limita careului care nu a putut, însă, să-l învingă pe Rui Patricio. Cristiano Ronaldo încearcă să transforme două lovituri libere, dar zidul islandez își face datoria și păstrează egalitatea pe tabelă.

Portugalia – Islanda 1-1 (1-0) și insularii obțin un rezultat surpriză la debutul în competiția continentală.

Portugalia (antrenor Fernando Santos): Rui Patricio - Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Guerreiro - Danilo, Joao Mario (min. 76 Ricardo Quaresma), Moutinho (min. 71 Renato Sanches), Andre Gomes (min. 84 Eder) - Nani, Ronaldo

Islanda (antrenori Lars Lagerback și Heimir Hallgrimsson): Halldorsson - Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - J. Gudmundson (min. 90 Elmar Bjarnason), Gunnarson, G. Sigurdsson, Bjarnason - Bodvarsson, Sigthorsson (min. 81 Finnbogason)