Euro 2016
EURO 2016: Sturridge dresează ”dragonii”Abaca / Hepta / SportPictures.eu
16 Iun 2016

EURO 2016: Sturridge dresează ”dragonii”

Fotbalul britanic a dat din nou spectacol de angajament și încredere până în ultima secundă în propriile șanse, astăzi pe Stade Bollaert-Delelis din Lens. Mult mai experimentata echipă a Angliei s-a impus în fața debutantei Țara Galilor într-o partidă a orgoliilor.

Prima repriză a aparținut Angliei și cum Zeul Fotbal nu este întotdeauna drept cu supușii săi, cei care au intrat în avantaj la cabine au fost galezii. După ratarea lui Sterling din minutul 7 în urma unei centrări bune primite de la Lallana a urmat o perioadă de acalmie în joc întreruptă de lovitura de cap a lui Kane reținută de Hennessey. Șase minute mai târziu Davis atinge cu mâna balonul trimis cu capul de Kane și englezii cer penalty, dar ”centralul” german Felix Brych lasă jocul să continue. Golul a venit în minutul 42, când Bale a executat în forță o lovitură liberă de la 30 de metri central pe poarta lui Hart, goalkeeper-ul englez fiind bătut cu un șut pe jos aproape de bara din stânga sa.

Înlocuirile de la pauză dau rezultat: nou intrații Sturridge și Vardy au dinamizat jocul ofensiv al trupei lui Roy Hodgson, ultimul înscriind golul egalării după ce a penalizat o respingere spre propria poartă a fundașului galez Ashley Williams a unei centrări trimise de pe partea stângă. Era minutul 56 și englezii s-au aruncat cu toate forțele în atac pentru a profita de momentul bun, însă Bale și coechipierii săi au reușit să țină în frâu entuziasmul adversarilor lor. Pe măsură ce meciul se apropia de final remiza era din ce în ce mai aproape pentru cele două naționale din insulă, însă Sturridge dă lovitura de grație în al doilea minut de prelungiri, îngenunchind ”dragonii”, așa cum sunt porecliți galezii, cu un gol înscris la capătul unei șarje colective în careul advers.

Scor final Anglia – Țara Galilor 2-1 (0-1), scor ce duce Anglia pe primul loc al grupei B, însă ultimul meci pe care îl au de disputat contra Slovaciei se anunță a fi unul capital.

Anglia (antrenor Roy Hodgson): Hart - Walker, Smalling, Cahill, Rose - Alli, Dier, Rooney - Lallana (min. 73 Rashford), Kane (min. 46 Vardy), Sterling (min. 46 Sturridge)

Ţara Galilor (antrenor Chris Coleman): Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley (min. 67 Edwards), Ramsey - Bale, Robson-Kanu (min. 72 J. Williams)