Euro 2016
EURO 2016: Spectacol galezAbaca / Hepta / SportPictures.eu
21 Iun 2016

EURO 2016: Spectacol galez

Rusia a fost pulverizată de Țara Galilor în Grupa B a Campionatului European. Galezii s-au calificat de pe primul loc în optimile de finală, în urma unei victorii eclatante, cu 3-0 (2-0). Galezii au jucat extraordinar și au reușit să marcheze trei goluri din poziții de singur cu portarul, după pase luminoase venite de la oamenii din spate.

În minutul 11, Joe Allen a pasat în adâncime, iar sprintul lui Ramsey a făcut ca balonul să ajungă în plasă, după o scăriță peste Akinfeev. În minutul 20, Gareth Bale a atras asupra sa patru adversari, după care a scos balonul cu dibăcie și l-a trimis lui Taylor. Acesta a șutat în portar, dar mingea a ricoșat tot la Taylor, care a doua oară nu a mai greșit.

Britanicii au rămas sus și nu le-au lăsat rușilor spații de dezvoltare. Rusia a arătat pur și simplu ca o echipă paralizată de jocul galez, iar în partea secundă Bale a marcat după un serviciu al lui Ramsey, devenind astfel golgeterul Euro 2016, cu 3 goluri realizate.

Surprinzător, Țara Galilor câștigă grupa și se pregătește, plină de încredere, de abordarea optimilor de finală.

Rusia: Akinfeev - Smolnikov, Vasili Berezutski, Ignashevici, Kombarov - Mamaev, Shirokov, Glushakov, Kokorin, Shatov - Dzyuba. Au mai jucat:Samedov, Alexei Berezutski,Golovin.

Țara Galilor: Hennessey - Chester, Williams, Davies - Gunter, Allen, Ladley, Taylor - Ramsey, Bale, Vokes. Au mai evoluat: Edwards, King, Church.