DA1F: Dinamo vs. CSM Volei Alba Blaj (live)
    Liga 1: Sepsi Sfântu Gheorghe vs. CFR Cluj (live)
Euro 2016
EURO 2016: Portugalia, regina Europei!Hepta / Mediafax Foto
11 Iul 2016

EURO 2016: Portugalia, regina Europei!

”Stade de France”, Saint-Denis. Ziua cea mai lungă a verii fotbalistice europene s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a Portugaliei în finala EURO 2016 în care a întâlnit Franța, lusitanii obținând primul lor titlu continental. După 12 ani de la înfrângerea din finala de pe teren propriu cu Grecia, Portugalia câștigă trofeul într-o manieră asemănătoare cu cea a grecilor: un parcurs anevoios, cu trei remize în grupe cu trei selecționate care nu ar fi trebuit să le pună probleme (Islanda, Austria, Ungaria), o victorie în prelungiri cu Croația, una la lovituri de departajare cu Polonia și numai una în timpul regulamentar de joc, cu Țara Galilor.

Partida a început promițător pentru publicul majoritar francez, cu o lovitură de cap a lui Griezmann de la marginea careului mare al portughezilor, dar Rui Patricio a fost atent și a scos în corner mingea ce se ducea sub transversală. Din cornerul rezultat Giroud reia cu capul din 8 metri, dar Rui Patricio este atent și reține. Era minutul 11, cu câteva minute mai devreme Cristiano Ronaldo fiind lovit în genunchi de Payet. Contactul a avut urmări serioase asupra capacității de joc a șeptarului lui Real Madrid, care a fost nevoit să ceară schimbarea, aceasta producându-se în minutul 25. Cu ochii în lacrimi, Cristiano Ronaldo a ieșit pe targă și i-a lăsat locul lui Quaresma, omul care trebuia să preia sarcinile ofensive ale magicianului lusitan. Francezii și-au văzut în continuare de treabă și Sissoko, în minutele 22 și 34, l-a întrebuințat pe Rui Patricio, portarul lusitan reușind să mențină imaculată tabela de marcaj.

După pauză presiunea francezilor crește la poarta lui Rui Patricio, inspirat în minutul 75 la șutul lui Giroud din mijlocul careului, dar și norocos la o nouă reluare cu capul a lui Griezmann în minutul 66. Portughezii dau replici tăioase pe contraatac, așa cum a fost în minutul 80 când Lloris a respins șutul lui Nani și apoi foarfeca lui Quaresma, poate cea mai mare ocazie a lor în partidă. Sissoko încearcă să-l învingă de la distanță pe Rui Patricio în minutul 84, apoi Gignac, aflat în colțul careului mic, trage la colțul scurt și lovește bara din dreapta portarului portughez în al doilea minut de prelungiri, astfel încât se intră în prelungiri.

Francezii simt presiunea publicului și se precipită în fața defensivei bine organizate a lusitanilor, astfel încât nu a fost o surpriză faptul că cei din urmă, mai concentrați, mai stăpâni pe ei, au avut cea mai importantă ocazie a primei reprize de prelungiri prin Eder, a cărui reluare cu capul la un corner executat în minutul 104 s-a dus pe centrul porții, în brațele lui Lloris. Raphael Guerreiro putea înscrie în minutul 108 la lovitura liberă executată de la 22 de metri direct în transversală, dar francezii au scăpat cu fața curată. Nu a fost decât un semnal de alarmă pe care gazdele EURO 2016 nu l-au interpretat corespunzător și un minut mai târziu defensiva lor se năruie: Eder preia singur între fundașii francezi o minge în zona din imediata apropiere a careului de 16 metri și, în lipsa unei alternative, șutează cu sete și îl învinge pe Lloris. Elevii lui Didier Deschamps nu se regăsesc în ultimele minute și finala se încheie Portugalia – Franța 1-0 (0-0, 0-0).

Portugalia (antrenor Fernando Santos): Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro - William Carvalho - Renato Sanches (min. 79 Eder), Adrien Silva (min. 67 Joao Moutinho), Joao Mario - Nani, Cristiano Ronaldo (min. 25 Quaresma)

Franța (antrenor Didier Deschamps): Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet (min. 58 Coman) - Giroud (min. 78 Gignac)