Euro 2016
EURO 2016: Portugalia, prima finalistăHepta / Mediafax Foto
07 Iul 2016

EURO 2016: Portugalia, prima finalistă

Portugalia este prima echipă calificată în finala Campionatului European de fotbal. Lusitanii s-au impus cu 2-0 (0-0) în fața Țării Galilor, după o primă repriză în care nu s-a întâmplat nimic. Cele două echipe au părut în căutarea reașezării, după absențele cauzate de suspendări sau accidentări.

În repriza secundă, Ronaldo a marcat cu capul, la un corner, detenta sa depășind săritura lui Chester. În minutul 53, la nici trei minute după deschiderea scorului, Cristiano Ronaldo a șutat de la distanță, iar Nani a deviat, liber, de pe linia careului mic.

După aceea meciul a reintrat în regim de croazieră, eforturile disperate ale galezilor neaducând nicio ocazie serioasă la poarta lui Rui Patricio.  Bale a încercat câteva șuturi periculoase de la distanță, însă jocul de echipă al britanicilor a suferit foarte mult.

Cristiano Ronaldo bifează o serie de recorduri, el fiind fotbalistul care a jucat la al 18-lea meci la un Campionat European, primul care a marcat la patru turnee finale continentale și doar al treilea care înscrie în două semifinale europene, după sovieticii Ponedelnik și Ivanov, în 1960 și 1964.

Portugalia s-a calificat în finală și așteaptă acum deznodământul jocului dintre Germania și Franța.

Portugalia: Rui Patricio - Cédric Soares, Bruno Alves, José Fonte, Raphael Guerreiro - Danilo Pereira - Renato Sanches (André Gomes, 74), Adrien Silva (Joao Moutinho, 79), Joao Mario - Nani (Ricardo Quaresma, 86), Cristiano Ronaldo. Selecționer: Fernando Santos.

Țara Galilor: Wayne Hennessey - James Collins (Jonathan Williams, 66), Ashley Williams, James Chester - Chris Gunter, Joe Allen, Joe Ledley (Sam Vokes, 58), Andy King, Neil Taylor - Hal Robson-Kanu (Simon Church, 63), Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman.