Euro 2016
EURO 2016: La pomul lăudatHepta / Mediafax Foto
26 Iun 2016

EURO 2016: La pomul lăudat

Portugalia a învins Croația în prelungiri pe Stade Bollaert-Delelis din Lens după un meci de slabă factură pe durata a 117 minute. Cotați ca principali favoriți ai partidei, croații au mizat pe o victorie la penalty-uri și au pierdut dezamăgiți în ultimele minute ale prelungirilor.

Prima repriză a fost mai degrabă anostă, fără mari ocazii de poartă. Portughezii au bifat primul șut spre poartă în minutul 25 la lovitura de cap a lui Pepe, iar croații au spart gheața în minutul 30 prin execuția lui Perisic, însă în ambele situații balonul nu a prins cadrul porții.

Jocul se mai animă după pauză, când croații sunt cei mai incisivi și ratează într-un minut două ocazii prin același Brozovic. Zece minute mai târziu, în minutul 62 Vida alege să reia cu capul către buturile portugheze în loc să lase balonul pentru Mandzukic, aflat într-o poziție mai bună de finalizare. Așa, balonul a trecut pe lângă poarta lui Rui Patricio fără efect pe tabelă. După numai un minut focusul se mută în careul croat, Nani fiind lovit de Strinic și chiar dacă nu se afla într-o poziție din care putea marca erau circumstanțe clare de penalty în favoarea portughezilor. Decizia arbitrului spaniol Carlos Velasco Carballo a fost de a nu penaliza intervenția fundașului croat, iar partida continuă să strălucească prin absența spectacolului.

La sfârșitul timpului regulamentar, după ce nu s-a tras niciun șut pe poartă pe tot parcursul partidei, un spectator neutru ar putea regreta absența în această fază a unei echipe precum Albania sau Turcia, dar regulile competiției nu impun obligativitatea unui joc spectaculos.

Prelungirile continuă în aceeași notă ternă. Vida ratează o nouă ocazie în minutul 112 la reluarea cu capul din 8 metri a unei centrări din corner, apoi Perisic dă în două rânduri emoții la poarta portugheză, ultima oară lovind bara, dar golul vine imediat la cealaltă poartă. Un contraatac dezvoltat de Renato Sanches aduce mingea în careu pentru Nani, atacantul lui Fenerbahce îl găsește la limita ofsaidului pe Cristiano Ronaldo, al cărui șut deviat de Subasic a adus mingea la Quaresma care a îndeplinit formalitatea de a împinge mingea în poarta goală din câțiva metri. Era minutul 117 și ultimele zvâcniri ale croaților nu au mai avut cum să schimbe soarta meciului.

Portugalia – Croația 1-0 (0-0, 0-0) și lusitanii obțin prima victorie în acest turneu, dar cea mai importantă – cea care îi duce în sferturile competiției.

Croaţia (antrenor Ante Cacic): Subasic - Srna, Corluka, Vida, Strinic - Modric, Badelj - Brozovic, Rakitic (min. 110 Pjaca), Perisic - Mandzukic (min. 88 Kalinic)

Portugalia (antrenor Fernando Santos): Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, R. Guerreiro - A. Silva (min. 108 Danilo), William Carvalho - Joao Mario (min. 87 Quaresma), Andre Gomes (min. 50 Renato Sanches) - Cristiano Ronaldo, Nani