DA1F: Dinamo vs. CSM Volei Alba Blaj (live)
    Liga 1: Sepsi Sfântu Gheorghe vs. CFR Cluj (live)
Euro 2016
EURO 2016: Îndrăzneții învingAlexandru Dobre / Mediafax Foto
23 Iun 2016

EURO 2016: Îndrăzneții înving

Irlanda a izbutit o victorie în ultimele cinci minute de joc în fața Italiei și a prelungit șederea în Hexagon a frumoasei sale galerii. Pornită cu șansa a doua în partida de pe Stade Pierre-Mauroy din Lille, trupa lui Martin O'Neill a intrat cu curaj pe gazon și și-a jucat cartea cât a putut de bine pentru a-și atinge obiectivul.

Cu gândul la meciul din optimi contra Spaniei, Antonio Conte a trimis în teren garnitura a doua a ”squadrei azzura”, care s-a văzut dominată ca număr de ocazii de ambițioșii irlandezi. Aceștia au fost aproape de a deschide scorul în minutul 13, dar șutul lui Hendrick a trecut puțin pe lângă vinclul porții lui Sirigu. Portarul lui Paris Saint-Germain a intervenit salvator în minutul 21 la lovitura de cap a lui Murphy și a păstrat imaculată tabela, însă nici acest avertisment nu a revigorat echipa italiană, care abia în minutul 43 reușește un șut mai periculos către buturile apărate de Randolph, însă Cirro Immobile nu a prins cadrul porții. Ovidiu Hațegan, arbitrul acestei întâlniri, a avut de luat o decizie delicată în ultimul minut al primei reprize, când irlandezii au cerut penalty la intrarea lui Bernardeschi asupra lui McClean, dar compatriotul nostru a judecat corect și a lăsat jocul să continue.

Italienii dau semne de revigorare în ofensivă după pauză și ratează o primă mare ocazie la voleul lui Zaza din minutul 53, apoi după o perioadă mai săracă în faze de poartă Insigne lovește bara în minutul 77. Finalul partidei a aparținut irlandezilor, care s-au văzut nevoiți să apese pe accelerație pentru a obține victoria ce le asigura calificarea în optimi. După ratarea lui Hoolahan din minutul 84, când a tras în Sirigu din situație de unu la unu, în minutul următor Brady înscrie cu capul din mijlocul careului la o fază la care portarul italian a ieșit neinspirat pe respingere.

S-a încheiat Irlanda – Italia 1-0 (0-0) și Irlanda merge în optimi cu al doilea punctaj al ocupantelor locurilor 3 din faza grupelor.

Italia (antrenor Antonio Conte): Sirigu - Bonucci, Barzagli, Ogbonna - Bernardeschi (min. 60 Darmian), Sturaro, Motta, Florenzi, De Sciglio (min. 82 El Shaarawy) - Zaza, Immobile (min. 74 Insigne)

Irlanda (antrenor Martin O'Neill): Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean, McCarthy (min. 77 Hoolahan), Brady - Murphy (min. 70 McGeady) - Long (min. 90 Quinn)