Euro 2016
EURO 2016: Furia Roja a turat motoareleAbaca / Hepta / SportPictures.eu
18 Iun 2016

EURO 2016: Furia Roja a turat motoarele

Spania a distrus Turcia într-un meci de la Euro 2016. Partida a început echilibrat, cu echipa balcanică încercând să țină pasul cu mult mai valoroasa adversară. Iniesta și compania au avut însă răbdare, au tocat mărunt și până la urmă au sesizat punctul vulnerabil în defensiva orientalilor.

Centrarea lui Nolito, din minutul 34, l-a găsit pe Alvaro Morata în careu, scăpat din marcaj de Topal, iar lovitura de capa juventinului nu a putut fi parată de Volkan Babacan. Golul al doilea, care a căzut repede, în minutul 37, i-a bulversat totalmente pe turci. Același nefericit Topal a lovit mingea greșit, la o altă pasă lobată, iar Nolito, deși a alunecat în momentul șutului, l-a făcut pe Babacan să scoată din nou mingea din plasă.

Repriza secundă nu a mai însemnat fotbal, cele două echipe mărginindu-se doar la a pasa pentru trecerea timpului. A mai apărut totuși un gol în poarta turcilor, la o pasă a lui Iniesta, care l-a găsit în ofsaid pe Jordi Alba. Acesta a preluat, fanionul a rămas jos, iar pasa fundașului stânga, în gura porții, a fost fructificată de Alvaro Morata.

Scor final 3-0, iar Morata intră în grupul golgeterilor temporari, cu două reușite, în timp ce Spania este prima echipă care a marcat de trei ori într-un singur meci la Euro 2016.

Spania: De Gea - Juanfran, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Busquets, David Silva, Nolito, Fabregas, Iniesta - Alvaro Morata. Au mai intrat: Azpilicueta, Bruno Soriano și Koke.

Turcia: Babacan - Gonul, Topal, Balta, Erkin - Tufan, Arda Turan, Ozyakup - Burak Yilmaz, Calhanoglu, Inan. Au mai intrat: Sahan, Malli și Sahin.