DA1F: Dinamo vs. CSM Volei Alba Blaj (live)
    Liga 1: Sepsi Sfântu Gheorghe vs. CFR Cluj (live)
Euro 2016
EURO 2016: Franța, triumful pragmatismuluiAbaca / Hepta / SportPictures.eu
08 Iul 2016

EURO 2016: Franța, triumful pragmatismului

Stade Vélodrome din Marseille a fost gazda unui joc în care campioana mondială Germania a fost îngenuncheată de o selecționată a Franței care a folosit la maxim cadourile pe care adversara sa i le-a făcut cu generozitate. Un penalty și un lanț de gafe au stat la originea celor două goluri ce au anulat simplu dominarea teritorială și posesia superioară a echipei lui Joachim Low.

Spectacolul a început din primele minute de joc. Griezmann îl pune la încercare pe Manuel Neuer în minutul 7 cu un șut din mijlocul careului, apoi Emre Can pasează bine pentru Muller la 8 metri de poarta lui Lloris, însă vârful lui Bayern ratează întâlnirea cu balonul. Imediat după, în minutul 14 Emre Can șutează de la limita careului mare al francezilor și îl obligă pe Hugo Lloris să se întindă și să respingă de la firul ierbii, de lângă stâlpul din dreapta sa. Germanii leagă din ce în ce mai bine pasele și în minutul 26, după o țesătură care a amețit defensiva ”cocoșilor”, Schweinsteiger lansează o torpilă de la 25 de metri, dar Lloris este la post și respinge în corner mingea ce se ducea sub transversală. Presiunea ”panzerelor” devine sufocantă, Umtiti respinge în ultimă instanță din fața lui Muller, iar în rarele momente când pun piciorul pe minge francezii par în lipsă de idei. După o lovitură liberă de la 28 de metri executată de Paul Pogba animă un pic tribunele de pe Stade Vélodrome, francezii sunt obligați să revină în tranșee de unde mai lansează un raid cu Umtiti ca servant pentru Griezmann, dar atacantul lui Atletico Madrid trage în plasa laterală. O altă șarjă a lui Giroud după o minge pierdută de Boateng într-un duel aerian la mijlocul terenului l-a lăsat liber pe vârful francez în drumul către poartă, dar Howedes face un efort fantastic și îl blochează. Ultimul minut al primei reprize aduce lovitura de teatru: după două faze în care nemții au cerut penalty, arbitrul italian Nicola Rizzoli acordă lovitură de pedeapsă pentru francezi în urma unui henț făcut de Schweinsteiger. Al doilea henț în careu pentru germani la această ediție de campionat european aduce și al doilea gol primit de ei. Griezmann, cel mai bun jucător al ”cocoșilor”, își asumă execuția și îl învinge pe Neuer pentru a stabili scorul pauzei.

După reluarea jocului, Giroud și Griezmann sunt blocați în faze consecutive de Boateng pe fondul unui start mai bun al francezilor în situația în care era de așteptat ca nemții să încerce să își impună jocul. Reinstalați în avanposturi, germanii leagă bine pasele, dar fără a dezechilibra adversarul și a pune în pericol buturile lui Lloris. În minutul 72 Franța se desprinde la 2-0: Kimmich pierde copilărește o minge la limita careului propriu, Pogba preia și îl întoarce pe Mustafi, centrează la 6 metri, Neuer iese și gafează în genul lui Tătărușanu, intervenția sa cu mâna punându-i mingea pe tavă lui Griezmann, care îndeplinește formalitatea de a trimite în poarta goală. Kimmich este aproape de a-și răscumpăra greșeala trimițând în bară, la vinclul din dreapta lui Lloris, însă a fost singura mare ocazie de gol a Germaniei până în ultimele minute ale partidei. Atacul ”panzerelor” nu a mai avut aceeași vigoare ca în partidele anterioare, centrările în careu nu l-au mai avut ca destinatar pe Mario Gomez, iar Muller a avut o evoluție ștearsă.

S-a încheiat Franța – Germania 2-0 (1-0) și trupa lui Didier Deschamps pleacă favorită în marea finală de duminică împotriva Portugaliei de pe Stade de France.

Franța (antrenor Didier Deschamps): Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann (min. 90+2 Cabaye), Payet (min. 71 Kante) - Giroud (min. 78 Gignac)

Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - Kimmich, Boateng (min. 61 Mustafi), Howedes, Hector - Kroos, Emre Can (min. 67 Gotze), Schweinsteiger (min. 79 Sane) - Muller, Ozil, Draxler