Euro 2016
EURO 2016: Franța, marș triumfal spre semifinaleAbaca / Hepta / SportPictures.eu
04 Iul 2016

EURO 2016: Franța, marș triumfal spre semifinale

Echipa națională a Franței s-a calificat în semifinalele Campionatului European, după victoria clară, 5-2, împotriva surprizei Islanda.

Partida a fost una fără istoric, fiind tranșată, practic, încă din minutul 20. Giroud a deschis scorul cu un șut printre picioarele portarului islandez, în minutul 12, iar Pogba, în minutul 20, a reluat puternic, cu capul,  în plasă, la o lovitură de colț. Finalul de repriză a însemnat un mic dezastru islandez, Payet și Griezmann înscriind pentru 4-0.

În partea a doua, Sigthorsson a reușit ceea ce părea golul de onoare, după care Giroud a înscris cu capul pentru 5-1. Tot cu capul a mai punctat și Bjarnasson, cel care marcase și primul gol islandez la Euro, în poarta Portugaliei.

Scor final 5-2, iar Franța merge în semifinale, unde va întâlni Germania.

Franța: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Laurent Koscielny (Eliaquim Mangala, 72), Samuel Umtiti, Patrice Evra - Paul Pogba, Blaise Matuidi - Moussa Sissoko, Antoine Griezmann, Dimitri Payet (Kingsley Coman, 80) - Olivier Giroud (André-Pierre Gignac, 60). Selecționer: Didier Deschamps.

Islanda: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Kari Arnason (Sverrir Ingason, 46), Ragnar Sigurdsson, Ari Skulason - Johann Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Kolbeinn Sigthorsson (Eidur Gudjohnsen), Jon Dadi Bodvarsson (Alfred Finnbogason, 46). Selecționeri: Heimir Hallgrimsson, Lars Lagerbaeck.