Euro 2016
EURO 2016: Franța, ce chin și ce noroc!Alexandru Dobre / Mediafax Foto
16 Iun 2016

EURO 2016: Franța, ce chin și ce noroc!

Pe Stade Vélodrome din Marseille Franța s-a chinuit în meciul din grupa A cu Albania. În minutul 4 Giroud reia cu capul din 6 metri puțin peste transversala porții albaneze trebuia să dea semnalul unei ofensive totale a ”albaștrilor”. Nu a fost așa, Albania oferind o replică curajoasă și un presing avansat, profitând de orice indecizie în jocul gazdelor. Jocul nu aduce ocazii mari de poartă, spre disperarea suporterilor francezi, care în încercarea de a-și impulsiona favoriții au apelat la Marseilleza oferind în tribune un spectacol superior celui din teren. În minutul 44 Memushaj execută o lovitură liberă acordată neglijent de defensiva franceză, iar execuția trece puțin peste transversala lui Lloris și îi mai dă lui Deschamps o temă de gândire pentru pauză.

După o primă repriză fără șut pe poartă, intrarea lui Pogba a încercat să dea o nouă perspectivă atacului ”cocoșilor”, dar cei care s-au apropiat primii de gol au fost albanezii, când pe un atac pe flancul drept încheiat cu centrare la 6 metri Sagna a încercat să respingă și a trimis balonul în bara din stânga lui Lloris. În minutul 54 Pogba reia din cădere, din drop, balonul peste transversală, semnând cea mai mare ocazie a Franței, apoi Giroud a trimis cu capul pe lângă în minutul 67 și în bara din dreapta lui Berisha un minut mai târziu. Ultimele minute cresc presiunea franceză la poarta albaneză, însă fără succes pe tabelă până în minutul 90, când micuțul Griezmann trimite la colțul lung cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă și Franța deschide scorul la primul șut pe trimis pe poarta adversă.

Payet dă din nou lovitura în prelungirile prelungirilor, în minutul 90+6, astfel încât se încheie Franța - Albania 2-0 (0-0), o victorie ce simplifică ecuația calificării în grupa A: Franța este calificată și termină grupa la șefia clasamentului și cu un egal în ultima partidă cu Elveția, iar Albania și România vor fi obligate să joace la victorie meciul direct pentru a spera la o calificare în optimi de pe locul 3.

Franţa (antrenor Didier Deschamps): Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Matuidi, Kante - Coman (min. 68 Griezmann), Payet, Martial (min. 46 Pogba) - Giroud (min. 77 Gignac)

Albania (antrenor Gianni de Biasi): Berisha - Hysaj, Ajeti (min. 85 Veseli), Mavraj, Agolli - Kukeli (min. 74 Xhaka) - Lila (min. 71 Roshi), Abrashi, Memushaj, Lenjani - Sadiku