Euro 2016
EURO 2016: Franţa a reuşit calificarea în sferturiAbaca / Hepta / SportPictures.eu
26 Iun 2016

EURO 2016: Franţa a reuşit calificarea în sferturi

Naţionala de fotbal a Franţei a reuşit calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European, după victoria cu scorul de 2-1 (0-1) împotriva Irlandei.

Verzii au deschis scorul rapid, prin Brady, care a transformat un penalty în minutul 2, după faultul lui Pogba asupra lui Long. A fost al doilea cel mai rapid gol la un turneu final continental, după cel al lui Kirichenko, din 2004, în meciul Rusia - Grecia.

Francezii nu au reuşit până la pauză să refacă tabela, dar greşelile unei defensive măcinate au fost fructificate în partea secundă, când Griezmann a înscris de două ori, în minutele 58 şi 61.

În minutul 66, Duffy a fost eliminat direct, pentru un fault în postură de ultim apărător, asupra lui Griezmann, scăpat singur spre poarta lui Randolph.

Francezii au mai ratat şi alte oportunităţi până la final, dar s-au calificat meritat mai departe, unde vor juca împotriva Angliei sau Islandei.

Franța: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Adil Rami, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Paul Pogba, N'Golo Kante (Kingsley Coman, 46; Mouussa Sissoko, 90), Blaise Matuidi - Antoine Griezmann, Dimitri Payet - Olivier Giroud (Andre-Pierre Gignac, 73). Selecționer: Didier Deschamps.

Irlanda: Darren Randolph - Seamus Coleman, Richard Keogh, Shane Duffy, Stephen Ward - James McCarthy (Wes Hoolahan, 72), Jeff Hendrick, Robbie Brady, James McClean (John O'Shea, 69) - Shane Long, Daryl Murphy (Jon Walters, 65). Selecționer: Martin O'Neill.