Euro 2016
EURO 2016: Croația detonează bombaHepta / Mediafax Foto
22 Iun 2016

EURO 2016: Croația detonează bomba

Echipa națională a Croației a reușit un rezultat surprinzător, învingând dubla campioană europeană Spania, cu 2-1, într-un meci din grupa D a Campionatului European. Succesul este cu atât mai prețios cu cât Ante Cacic, antrenorul croat, nu a mizat pe piese de bază cum ar fi Modric sau Mandzukic.

Spania a început tare, cu un gol marcat în minutul 7, la o combinație între David Silva și Fabregas, acesta din urmă angajându-l în careul mic pe Alvaro Morata, care astfel a ajuns la cota 3 în clasamentul golgeterilor.

Croația a avut însă curajul să se ia la trântă cu ibericii și chiar să îi pună la respect, după un meci în care a crezut până la capăt în șansa ei.

În minutul 45, centrarea excelentă de pe stânga a lui Perisic l-a găsit demarcat în careu pe Kalinic, care a înscris din fața lui Sergio Ramos.

În partea secundă, spaniolii au ratat un penalty în minutul 75 prin căpitanul Sergio Ramos, care a șutat telefonat, pe centrul porții, astfel că Subasic s-a remarcat prin parada sa. Penalty-ul a fost acordat ușor, la o intervenție asupra lui Vrsaljko, asupra lui David Silva.

În prelungiri, Aduriz a șutat de la marginea careului în Srna, de aici a urmat un contraatac rapid, Kalinic a preluat și l-a pus în cursă pe Perisic, care a șutat apoi la colțul scurt, pe lângă Pique și De Gea, aducând o victorie prețioasă și istorică pentru Croația.

Ex-iugoslavii au câștigat astfel grupa și au împins Spania într-o optime de finală de foc, împotriva Italiei, reeditarea finalei de acum patru ani.