Euro 2016
EURO 2016: Cehia crede și reușește o jumătate de minuneRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Iun 2016

EURO 2016: Cehia crede și reușește o jumătate de minune

Unul dintre cele mai dramatice meciuri ale EURO 2016 s-a derulat în această seară pe Stade Geoffroy-Guichard din Saint-Étienne. Croația și Cehia au deschis etapa a doua a grupei D cu un meci în care prima echipă a etalat timp de 75 de minute un fotbal încântător și și-a depus candidatura la titlul continental, însă elevii lui Pavel Vrba au crezut în șansa lor și au obținut o remiză nesperată.

Croația a dominat prima repriză fără a avea mari situații de a înscrie, statistica indicând 62% posesie pentru elevii lui Ante Cacici după primele 45 de minute. Badelj a fost cel mai dinamic jucător croat în debutul partidei, fiind la originea majorității ocaziilor la poarta lui Petr Čech. Astfel, în minutul 7 șutul său este blocat de un apărător ceh, pentru ca un minut mai târziu să trimită balonul un pic pe lângă buturile adverse cu un șut din afara careului. Rakitić are golul în gheată în minutul 21, dar reluarea sa la centrarea lui Mandžukić trece mult peste transversala porții lui Čech. După o fază la care goalkeeper-ul cehilor a parat un șut al lui Rakitić, Croația deschide scorul în minutul 37: o intercepție la mijlocul terenului face ca balonul să ajungă la Perišić, atacantul lui Internazionale Milano luând pe cont propriu faza și încheind-o cu un șut la colțul lung, în stânga lui Čech. Croații puteau intra la pauză cu două goluri avantaj dacă lovitura de cap a lui Vida prindea cadrul porții și ar fi pedepsit evoluția ștearsă a naționalei Cehiei, de la care se aștepta mai mult.

Imediat după reluarea jocului Plašil trimite primul balon pe spațiul porții lui Subasic, dar portarul croat a fost la post și a reușit să prindă. Golul desprinderii pe tabelă a croaților a venit în minutul 59, Rakitić taxând o greșeală a fundașilor cehi și scăpat singur cu Čech îl execută pe acesta cu o scăriță de efect. Croații debordează în ofensivă, Mandžukić dă noi emoții peluzei cehe cu un șut respins de Čech și cu un altul ce trece puțin peste poarta adversă. Din minutul 76 jocul ia o nouă turnură, Cehia revenind în joc cu golul lui Milan Skoda. Atacantul celor de la Slavia Praga intrat în joc de mai puțin de 10 minute a câștigat duelul cu Ćorluka și a înscris cu o lovitură de cap plasată. Brozović trimite un șut din interiorul careului ceh, dar Limberský intervine salvator și acordă corner. Incidentele provocate de suporterii croați au dus la oprirea meciului pentru câteva minute, iar la reluare Vida face un henț în propriul careu, arbitrul englez Mark Clattenburg dictând fără ezitare lovitură de la 11 metri pentru Cehia. Necid execută și transformă, iar ultimele minute se joacă cu garda jos, cehii aruncându-se cu toate forțele în atac pentru o victorie ce părea foarte îndepărtată până în minutul 76, dar la îndemână pe final, când croații și-au pierdut din luciditate.

Se termină Cehia – Croația 2-2 (0-1), rezultat ce îi menține pe cehi în cursa calificării, în timp ce croații au 90% asigurat locul 2 în grupă.

Cehia (antrenor Pavel Vrba): Čech - Kadeřábek, Hubník, Sivok, Limberský – Plašil (min. 87 Necid), Rosický - Krejčí, Skalák (min. 67 Sural), Darida - Lafata (min. 67 Skoda)

Croaţia (antrenor Ante Cacici): Subašić - Srna, Strinić (min. 90+8 Vrsaljko), Ćorluka, Vida - Badelj, Modrić (min. 62 Kovacic), Brozović, Rakitić (min. 90+7 Schildenfeld), Perišić - Mandžukić