Euro 2016
EURO 2016: Belgia este în sferturile de finalăHepta / Mediafax Foto
27 Iun 2016

EURO 2016: Belgia este în sferturile de finală

Echipa națională a Belgiei a acces în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal, după ce a învins Ungaria cu 4-0, acest succes fiind cel mai clar de la ediția franceză a trofeului continental.

Belgienii au dictat ritmul jocului de la început, în primele 7 minute Király, veteranul dintre buturile maghiare, scoțând de două ori. În minutul 10, la o gafă de proporții a apărării, Lukaku au rămas singuri cu portarul, iar fundașul Alderweireld a marcat imparabil cu o lovitură de cap. Până la pauză, Diavolii Roșii au mai avut oportunități de a înscrie, Ungaria fiind redusă la tăcere, mai ales că a fost lipsită de aportul unuia dintre cei mai buni jucători ai săi, Kleinheisler, accidentat chiar la încălzirea dinaintea fluierului de start.

În partea secundă, ungurii au ieșit mai determinați de la vestiare și au încercat să marcheze golul egalizator. Dzudzsak a șutat periculos de la distanță, iar atacantul Szalai a avut și el câteva acțiuni bune. Per acest fond, în care maghiarii au aruncat totul în atac, contraatacurile belgiene au fost letale. Batshuayi a înscris singur din careul mic, apoi Eden Hazard a marcat și el un gol superb, tot pe contraatac, pentru ca cireașa de pe tort să fie așezată de către Carrasco.

Belgia obține a doua victorie categorică la Euro 2016, după 3-0 cu Irlanda în faza grupelor, iar Ungaria bate și ea recordul de goluri primite, după ce în penultimul meci a remizat, 3-3 cu Portugalia.

Belgia va întâlni Țara Galilor în sferturile de finală.

Ungaria: Gabor Kiraly - Adam Lang, Richard Guzmics, Roland Juhasz (Daniel Bode, 79), Tamas Kadar - Adam Nagy, Zoltan Gera (Akos Elek, 46) - Gergo Lovrencsics, Adam Pinter (Nemanja Nikolic, 75), Balazs Dzsudzsak - Adam Szalai. Selecționer: Bernd Storck.

Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen - Radja Nainggolan, Axel Witsel - Kevin De Bruyne - 14. Dries Mertens (Yannick Carrasco, 70), Romelu Lukaku (Michy Batshuayi, 76), Eden Hazard (Marouane Fellaini, 81). Selecționer: Marc Wilmots.