Euro 2016
EURO 2016: Belgia erupe după pauzăHepta / Mediafax Foto
18 Iun 2016

EURO 2016: Belgia erupe după pauză

Pe Stade de Bordeaux din orașul situat în sud-vestul Franței, selecționata Belgiei a surclasat-o pe cea a Irlandei și a urcat pe locul secund în clasamentul grupei E după două runde disputate.

Jucătorii pregătiți de Marc Wilmots au dominat partida încă din start și au ratat deschiderea scorului în câteva rânduri în primele 45 de minute. Hazard a trimis în minutul 21 balonul peste transversală, apoi patru minute mai târziu golul marcat de Carrasco a fost anulat pentru o poziție de ofsaid reactivată a atacantului lui Atletico Madrid, pentru ca în minutul 42 lovitura de cap a lui Alderweireld să fie respinsă de pe linia porții de Hoolahan.

Ghinionul s-a spart imediat după pauză, Lukaku înscriind în minutul 48 cu un șut plasat de la limita careului lui Randolph după o cursă pe partea dreaptă a lui De Bruyne încheiată cu o pasă perfectă pentru vârful ”dracilor roșii”. Witsel duce scorul la 2-0 în minutul 61, viitorul elev al lui Mircea Lucescu de la Zenit Sankt Petersburg înscriind cu o lovitură de cap din mijlocul careului după o centrare în cros a lui Meunier, pentru ca Lukaku să facă dubla în minutul 70 după o acțiune de contraatac simplă în care Hazard a fost autorul pasei decisive.

Belgia - Irlanda 3-0 (0-0) a fost și scorul final al partidei în care ”verzii” au contat prea puțin, nu au trimis niciun șut pe poarta lui Courtois și vor avea o misiune imposibilă în fața Italiei în ultima partidă din grupă.

Belgia (antrenor Marc Wilmots): T. Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Dembele (min. 57 Nainggolan) - Carrasco (min. 64 Mertens), De Bruyne, Hazard - R. Lukaku (min. 82 Benteke)

Irlanda (antrenor Martin O’Neill): Randolph - Coleman, O’Shea, Clark, Ward - Hendrick, Whelan, McCarthy (min. 62 McClean), Brady - Hoolahan (min. 71 McGeady) - Shane Long (min. 79 R. Keane)