EL: Viitorul pune punct participării în EuropaSportPictures.eu
02 Aug 2018

EL: Viitorul pune punct participării în Europa

O partidă din care au fost aproape de a obține mai mult a pus capăt participării celor de la Viitorul în campania europeană. După remiza din prima manșă a duelului din turul 2 preliminar al Europa League cu olandezii de la Vitesse Arnhem, elevii lui Gică Hagi au plecat la drum încrezători într-un rezultat bun în manșa retur și la o calificare în faza următoare.

Partida a început bine pentru albaștri, Ianis Hagi încercându-l pe portarul Eduardo cu un șut cu efect din marginea careului în minutul 7, apoi din cornerul rezultat Țîru trimite cu capul, însă pe lângă buturi. Ianis își încearcă norocul cu un șut care nu prinde spațiul porții în minutul 15, apoi gazdele ies din starea de amorțeală și se apropie periculos de poarta lui Cojocaru cu o lovitură de cap a lui Buttner în minutul 22, balonul trimis de el lovind transversala. Un minut mai târziu Matavz reușește deschiderea scorului în urma unui corner executat de Clarke-Salter, șocul golului provocând un recul în jocul prestat de constănțeni. Până la pauză Cojocaru se evidențiază la șutul lui Beerens în minutul 32, iar în minutul 40 este salvat din nou de bară după execuția lui Linssen.

Același Linssen schimbă tabela în minutul 48 cu un șut din interiorul careului și totul părea că se năruie pentru elevii lui Gică Hagi. A venit însă un gol rapid, la numai două minute distanță Drăguș reușind să readucă în cărți Viitorul cu un șut din interiorul careului gazdelor. 2-1 pentru gazde și elevii lui Gică Hagi mai aveau nevoie de un gol pentru a duce în prelungiri partida, însă totul s-a năruit după gafa din minutul 77 a lui Mladen, fundașul încercând o pasă cu capul de la mare distanță pentru Cojocaru. Pe fază, Beerens i-a suflat balonul portarului Viitorului și l-a lobat simplu pentru un gol ce a liniștit apele.

S-a încheiat Vitesse – FC Viitorul 3-1 (1-0) și cu scorul general de 5-3 olandezii se califică în turul 3 preliminar, în timp ce constănțenii se vor concentra acum pe competițiile interne.

Vitesse Arnhem (antrenor Leonid Slutski): Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter (min. 57 Van der Werff), Buttner - Serero, Bero (min. 57 Bruns), Foor - Beerens, Matavz, Linssen (min. 90+2 Gong)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Lima, Ţîru, Mladen, De Nooijer - Achim, T. Băluţă (min. 71 Hodorogea), Vînă - Drăguş (min. 78 Măţan), I. Hagi, Houri (min. 46 Ciobanu)