EL: CFR Cluj învinge și este la un punct de primăvara europeanăFlaviu Buboi / SportPictures.eu
07 Nov 2019

EL: CFR Cluj învinge și este la un punct de primăvara europeană

Cu Arlauskis și Rondon decisivi, CFR Cluj a obținut a treia victorie în grupa E a Europa League și este la un punct de calificarea matematică în primăvara europeană! La două săptămâni de succesul din Franța, clujenii au izbutit să învingă cu același scor Stade Rennais FC în Gruia la capătul unui meci în care a fost mult mai dificil decât anteriorul.

Evoluând în 11 pe toată durata partidei, francezii au jucat cu gândul doar la victorie, singurul rezultat care îi mai menținea în calculele hârtiei pentru un loc în primele două locuri, și au avut o primă ocazie mare în minutul 5. Hunou a primit cu spatele la poartă un balon în colțul careului mic și a ales o finalizare surprinzătoare, șut din întoarcere la colțul scurt, dar norocul și inspirația lui Arlauskis au salvat echipa clujeană de primirea unui gol. Presiunea oaspeților a continuat, Raphinia a șutat din interiorul careului de 16 metri peste transversală în minutul 19, apoi în minutul 35 Arlauskis iese din nou la rampă și respinge de la vinclu balonul trimis cu capul de Niang.

În partea secundă clujenii au o primă ocazie în minutul 51 la șutul lui Culio de la aproximativ 25 de metri, apoi pe respingerea portarului Salin șutul lui Peteleu este blocat de un apărător advers, francezii replicând în minutul 54 prin Del Castillo al cărui șut din 7-8 metri a fost respins din cădere de Arlauskis. Portarul lituanian a avut din nou o intervenție senzațională în minutul 77 la șutul de la distanță al lui Bourigeaud scoțând balonul de sub transversală. Introdus în teren în minutul 71, Rondon își face simțită prezența în minutul 82 cu o reluare cu exteriorul din 10 metri ce a trimis balonul pe lângă stâlpul de la colțul lung, apoi în minutul 87 deschide scorul. Deac a executat perfect o lovitură de colț trimițând balonu pe linia careului mic, iar Rondon a apărut nemarcat la prima bară și a reluat necruțător cu capul. La numai trei minute după ce a adus efuziunea în tribunele din Gruia, Rondon a primit cartonaș roșu direct pentru o intrare cu talpa și a readus tensiunea în rândul suporterilor pentru minutele de prelungiri. Oaspeții s-au năpustit în atac, au înscris prin Siebatcheu la o busculadă în careul mic al lui Arlauskis, dar golul a fost anulat pentru un henț evident.

Partida s-a încheiat cu victoria imensă a clujenilor, care coroborată cu rezultatul de la Roma, acolo unde Celtic s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Lazio, le-a detașat pe cele două învingătoare de astăzi în fruntea clasamentului.

CFR Cluj - Stade Rennais FC 1-0 (0-0)

A marcat: Rondon (min. 87)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Peteleu (min. 74 Hoban), Burcă, Boli, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - Deac (min. 89 Păun), L. Traore (min. 71 Rondon), Omrani

Stade Rennais FC (antrenor Julien Stéphan): Salin - H. Traore, Da Silva, Gangnon, Maouassa - Del Castillo (min. 66 Siebatcheu), Bourigeaud (min. 84 Guitane), Grenier, Raphina - Hunou (min. 66 Gboho), Niang

Clasamentul grupei E este următorul:

1. Celtic Glasgow                  4              3              1              0              7:3          10

2. CFR Cluj                           4              3              0              1              4:3          9

3. Lazio Roma                       4              1              0              3              5:7          3

4. Stade Rennais FC             4              0              1              3              2:5          1

Următoarele meciuri sunt Celtic Glasgow - Stade Rennais FC, Lazio Roma - CFR Cluj și se vor desfășura joi, 28 noiembrie.