EHF European League: Victorie și calificare în sferturi pentru brăilenceSorin Pană / SportPictures.eu
20 Feb 2021

EHF European League: Victorie și calificare în sferturi pentru brăilence

HC Dunărea Brăila le-a învins pe teren propriu pe rusoaicele de la Kuban și încheie pe locul secund grupa D a EHF European League, performanță ce le duce pe jucătoarele pregătite de Neven Hrupec într-un sfert de finală românesc contra celor de la Minaur Baia Mare.

Brăilencele au controlat partida de astăzi și s-au aflat în permanență la conducere pe tabelă, singurul moment delicat fiind în startul părții secunde. După 17:13 la pauză, rusoaicele au început tare repriza secundă și s-au apropiat la 17:16 pentru ca în inferioritate numerică să rateze prin Efimkina un contraatac ce restabilea egalitatea. În loc de 17:17, brăilencele au punctat pe atacul următor prin Dmitrovic și s-au distanțat apoi decisiv pe tabelă pentru a încheia victorioase la o diferență confortabilă de patru goluri. Cu scorul final de 36:32 (17:13), HC Dunărea merge mai departe și asigură României un loc în turneul Final Four al competiției.

Golurile formației brăilene au fost marcate de Czeczi - 8, Dache - 6, Udriștioiu, Dmitrovic - câte 5, Tiron - 4, Safta, Kanaval, Lima de Araujo - câte 2, Milic - un gol.

În celălalt meci al grupei liderul Siófok KC urmează să joace pe teren propriu cu ultima clasată Fleury Loiret Handball, rezultatul nemaiavând efect asupra configurației finale a clasamentului.

Clasamentul grupei D este următorul:

1. Siófok KC                         5             4             1             0             152:126     9

2. H.C. Dunărea Brăila           6             3             1             2             170:167     7

3. Kuban                              6             2             2             2             130:120     6

4. Fleury Loiret Handball        5             0             0             5             76:115     0