EHF European League: Victorie în ultimul meci pe teren propriuGheorghe Fluster / SportPictures.eu
19 Feb 2021

EHF European League: Victorie în ultimul meci pe teren propriu

Dinamo a obținut cea de-a doua victorie în grupa B a EHF European League în partida disputată în arena din șoseaua Ștefan cel Mare și menține șanse firave de calificare în faza optimilor de finală ale competiției.

În partida contra slovacilor de la Tatran Presov, elevii lui Constantin Ștefan au condus cu 5 goluri la jumătatea primei reprize, 10:5, însă la pauză au intrat cu avantaj minim, 16:15. Pe final de meci oaspeții au egalat la 27, apoi la 29, însă trei goluri consecutive au parafat victoria dinamoviștilor, scorul final fiind 32:30 (16:15).

Golurile dinamoviștilor în partida de aseară au fost înscrise de Ghionea - 8, Kuduz, Shebib - 7, Asoltanei - 4, Hebo, Humet, Bannour - 2 goluri.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. Füchse Berlin                  6              4              2              0              194:162                 10

2. IFK Kristianstad              8              5              0              3              217:219                 10

3. USAM Nimes Gard          7              4              1              2              195:180                 9

4. Sporting CP                    6              3              0              3              157:154                 6

5. Dinamo București           7              2              1              4              191:203                  5

6. Tatran Presov                 8              1              0              7              191:227                  2

Ultimele partide din grupă pentru dinamoviști se vor disputa după următorul program: