EHF European League: Victorie importantă pentru brăilenceSorin Pană / SportPictures.eu
10 Ian 2021

EHF European League: Victorie importantă pentru brăilence

După ce ieri Minaur Baia Mare a deschis seria victoriilor românești în faza grupelor European Handball League la handbal feminin, astăzi HC Dunărea Brăila a dat replica pe teren propriu trecându-și în cont o victorie importantă în grupa D în fața formației franceze Fleury Loiret Handball.

Jucătoarele pregătite de Neven Hrupec au controlat în permanență jocul și după ce au condus cu 5 goluri în prima parte a jocului, au intrat la pauză cu două lungimi avans. Dominarea brăilencelor a continuat și în repriza secundă și doar reducerea turației de pe final a limitat diferența pe tabelă. Brăilencele s-au impus cu scorul de 29:27 (15:13) și săptămâna viitoare vor juca în deplasare la Krasnodar cu rusoaicele de la Kuban.

Golurile formației brăilene au fost marcate de Kanaval, Dmitrovic - câte 6, Sazdovska, Udriștioiu - câte 4, Czeczi - 3, Dache - 2, Safta, Zamfirescu, Milic, Lima de Araujo - câte o reușită.