EHF European League: Victorie de palmares pentru Dinamo la LisabonaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Feb 2021

EHF European League: Victorie de palmares pentru Dinamo la Lisabona

Dinamo a obținut o victorie de mare luptă în restanța din grupa B a EHF European League disputată în deplasare contra formației portugheze Sporting CP.

În Pavilhao Joao Rocha din Lisabona, elevii lui Constantin Ștefan au avut un final de primă repriză senzațională și în ultimele șase minute s-au distanțat de la 12:13 la 12:17 cu câte două goluri înscrise de Negru și Hebo. Avantajul de cinci lungimi s-a păstrat până în minutul 39, 16:21, moment din care gazdele au accelerat în cursa de urmărire și au egalat la 22 în minutul 47, dinamoviștii au revenit în avantaj cu +3, 25:28, dar din nou lusitanii au egalat cu trei reușite consecutive. Răspunsul dinamoviștilor a fost unul pe măsură, tabela indicând 28:31 când mai erau 74 de secunde de joc, Ribeiro a înscris de două ori și a adus diferența la un gol, însă Asoltanei a înscris golul care a parafat victoria lui Dinamo. Un ultim gol pe secundele de final înscris de Ramires a stabilit scorul final, 31:32 (12:17), o victorie din păcate doar de palmares pentru dinamoviști.

Dinamo rămâne pe locul 5 cu 7 puncte și chiar și cu o victorie în ultima partidă din grupă, programată marți, 2 martie în deplasare cu Tatran Presov, nu poate obține locul 4 și calificarea în optimile de finală. Aceasta deoarece prin decizia forului continental, partidele Sporting CP - Füchse Berlin și Tatran Presov - Füchse Berlin au fost omologate cu scorul de 10:0 în favoarea gazdelor.

Golurile dinamoviștilor în partida de aseară au fost înscrise de Gavriloaia, Hantaru - câte 5, Shebib, Bannour - câte 4, Hebo, Ghionea, Asoltanei - câte 3, Negru, Humet - câte 2, Botea - un gol.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. Füchse Berlin                  9              5              2              2              218:204                12

2. USAM Nimes Gard          9              5              1              3              249:233                11

3. Sporting CP                    9              5              0              4              225:212                10

4. IFK Kristianstad              9              5              0              4              243:246                10

5. Dinamo București           9              3              1              5              252:266                 7

6. Tatran Presov                 9              2              0              7              201:227                 4